Jak dlouho budu pobírat vdovecký důchod?

Otázka:

Dne 15.8.2012 mě zemřela manželka děti jsou již odrostlé, ještě pracuji a pobírám invalidní důchod prvního stupně plus vdovecký důchod. Chci vědět jak dlouho budu pobírat vdovecký důchod a případně, kdy požádat o obnovu vdoveckého důchodu? Za odpověď předem děkuji.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď. Ve svém dotazu jsem zapomněl uvést svůj věk, narodil jsem se 30. 11. 1952, tak si myslím, že splňuji podmínky uvedené v bodu e. Můžete mě prosím odpověď doplnit. Děkuji.

Odpověď:

Jak dlouho budu pobírat vdovecký důchod?

Nárok na vdovecký důchod máte po dobu jednoho roku od smrti manželky. Po uplynutí této doby má má vdovec nárok na vdovecký důchod jestliže:

a) pečuje o nezaopatřené dítě,

b) pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),

c) pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),

d) je plně invalidní, nebo

e) dosáhl alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 pro muže stejného data narození.

Nárok na vdovecký důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z podmínek uvedených výše do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovecký důchod.

Jestliže žádnou z výše uvedených podmínek do dvou let od zastavení výplaty vdoveckého důchodu (ve vašem případě tedy do tří let od úmrtí manželky) nesplníte, nárok na vdovecký důchod vám již nikdy nevznikne.

Odpověď doplněna:

Důchodové věku dosáhnete 30. 9. 2015, věk o 4 roky nižší je 30. 9. 2011, tedy dávno před úmrtím vaší manželky. Vdovecký důchod vám tedy již bude vyplácen trvale.