Invalidní OSVČ: Jak to bude až nastane čas ke starobnímu důchodu?

Otázka:

Zdravím Vás a přeji hezký den.Omlouvám se,že Vás obtěžuji,ale mám tento dotaz:
Manželka má ČID 2.stupně ( výše důchodu ccr. 5.500 Kč/měsíčně ) a zároveň je OSVČ ( 4 hodiny denně-roční výdělek ccr. 40.000 Kč ).Pojistné na sociální pojištění při tak malém výdělku platit ze zákona nemusí.A také ho prozatím neplatí,protože by ji zbylo minimum. ČID má natrvalo.
Jak to bude až nastane čas ke starobnímu důchodu ?
Pokud by třeba platila 500/Kč měsíčně na dobrovolném pojištění,bude mít poté větší důchod?Před časem většina živnostníků obdržela dopis od MPSV,aby si platila vyšší pojistné než ccr.1.900 Kč,nebo budou mít minimální důchod.Takovou-to částku bohužel platit nemůže.
Nemohu na internetu najít odpovědi na tyto otázky.

Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní OSVČ: Jak to bude až nastane čas ke starobnímu důchodu?

Jakým způsobem se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, popisuji v tomto článku. Pro budoucí výpočet starobního důchodu ve většině případů nejsou důležité výdělky získané po přiznání invalidního důchodu, ale velmi důležité je zůstat i nadále pojištěný, protože získaná doba pojištění výpočet starobního důchodu ovlivňuje (čím více doby pojištění, tím vyšší důchod).

Z tohoto pohledu je tedy chybou, že si vaše žena neplatí sociální pojištění (i když vzhledem k nízkému výdělku nemusí). Podrobně o platbách sociálního pojištění OSVČ informuje ČSSZ na svých stránkách. Po podání přehledu o příjmech a výdajích v příštím roce (tj. za rok 2016) velmi doporučuji, aby vaše paní pojištění za letošní rok doplatila a pojistné v minimální výši platila i v dalších letech. Za rok 2016 však minimální pojistné bude činit okolo 9.500 Kč. 500 Kč měsíčně skutečně nestačí.