Invalidní důchody v roce 2015

Otázka:

Zdravím vás a prosím o vysvětlení následujícího. Již deset měsíců marodím a tak si chci zkusit požádat o invalidní důchod. Slyšel jsem, že invalidní důchody v roce 2015 se změnily a že je mnohem obtížnější invalidní důchod získat. Měl jsem si tedy požádat o invalidní důchodu už na konci minulého roku? Udělal jsem chybu, že jsem čekal až doteď? Jsem z toho dost vystresovaný, protože jestli nedostanu důchod kvůli tomu, že si požádám o invalidní důchodu o měsíc později, tak to je pěkně nespravedlivé. Prosím o brzkou odpověď a děkuji za ni předem.

Odpověď:

Invalidní důchody v roce 2015

Invalidní důchody v roce 2015 se žádným způsobem neměnily a pro přiznání invalidního důchodu platí stále stejná pravidla, jako platila na konci loňského roku. Stále je tedy třeba získat potřebnou dobu pojištění a být uznán invalidním posudkovým lékařem okresní správy sociálního zabezpečení.

Tyto podmínky jsou stále naprosto totožné:

Pokud je vám alespoň 28 let musíte získat z posledních deseti let pět let pojištění, pokud je vám alespoň 38 let a tuto podmínku nesplníte, můžete ještě splnit podmínku získání deseti let pojištění z posledních dvaceti let před vznikem invalidity.

Zdravotní stav pro posuzování invalidity se i v roce 2015 posuzuje stále stejný vyhlášky.

V případě, že si chcete o invalidní důchod požádat, doporučuji vám pro získání dalších informací začít na stránce “chci žádat o invalidní důchod“.