Invalidní důchody a pracovní poměr

Otázka:

Dobrý den, před několika dny mně byl přiznán invalidní důchod 1. st. Pracuji posledních 22 let jako státní zaměstnanec na plný úvazek a není obvyklé na žádost zaměstnance pracovat např. na poloviční úvazek či 0,6 (jedná se o kontrolní činnost v terénu). Jak mám postupovat při nevyhovění žádosti o zkrácený pracovní úvazek? Musí mně zaměstnavatel vyhovět? Pokud nevyhoví, jak se mám zachovat a jaké další možnosti mně zbývají?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Invalidní důchody a pracovní poměr

Invalidní důchody a pracovní poměr je jeden z nejčastějších dotazů našich čtenářů. Je třeba, aby jasně zaznělo, že invalidní důchodci nejsou nikterak zákonem omezeni ve výkonu výdělečné činnosti. Žádný zákon nezakazuje invalidnímu důchodci pracovat ani podnikat a výdělečná činnost není omezena počtem odpracovaných hodin (pochopitelně nelze pracovat nad rámec zákoníku práce) ani výdělkem.

Vykonávaná činnost by pochopitelně měla odpovídat zdravotnímu stavu zaměstnance, ale to platí i pro osoby, které žádný invalidní důchod nepobírají (vždy je třeba projít vstupní prohlídkou).

Z výše uvedeného vyplývá, že zaměstnání na zkrácený pracovní úvazek je možné, ale je pouze na dohodě mezi vámi a vaším zaměstnavatelem. Povinnost nabídnout vám práci na zkrácený úvazek však zaměstnavatel nemá.

Pokud vám zaměstnavatel nezkrátí váš pracovní úvazek, máte možnost dále vykonávat své zaměstnání v původním rozsahu (pokud to zdravotně zvládnete). Další možností je nalézt si jiné zaměstnání, které by vám více vyhovovalo.