Invalidní důchodce: Sníží nižší plat před odchodem do důchodu jeho výpočet?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,
dovoluji si Vás opět poprosit o radu. K variantě, kterou jste mě poradil (viz. níže), přibyla ještě jedna od mého zaměstnavatele. Bude mě přiznán inv. důchod I.- II. stupně, Zaměstnavatel by se mnou rozvázal pracovní poměr k 11.8.2015 a dle naší kolekt. smlouvy bych dostal i odstupné platy. Jelikož o mě služby však i nadále stojí, navrhuje mě dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou (dejme tomu 1 rok). Práci bych vykonával z domova, samozřejmě za nižší plat než je můj současný.

I když by se tím pro mě snížilo krácení za předčasný odchod do starobního důchodu, nevím z čeho by se pak počítal starobní důchod a zda bych na tom potom “ve finále” neprodělal.

Ještě jednou děkuji za případnou odpověď.

Odpověď:

Invalidní důchodce: Sníží nižší plat před odchodem do důchodu jeho výpočet?

Způsob výpočtu starobního důchodu v případě předešlého přiznání invalidního důchodu, máme popsán v tomto článku.

I kdyby tento ochranný výpočet neexistoval, nemělo by snížení příjmu těsně před důchodu zásadnější vliv na výši důchodu – hodnotí se výdělky od roku 1986 do roku, který předchází roku přiznání důchodu. V takto dlouhém období se snížení vyměřovacího základu (výdělků) “ztratí”.

Postup, nad kterým uvažujete, je tedy možný a určitě i vhodný – výši budoucího starobního důchodu si tímto způsobem rozhodně nezhoršíte.