Když jde o pracovní úraz, nejedná se o vyloučenou dobu?

Otázka:

Dobrý den, můj švagr má řádný odchod do důchodu v letošním roce – v říjnu. Od loňského dubna je v pracovní neschopnosti po pracovním úrazu. Chtěla bych se zeptat, jak se mu bude zohledňovat tato pracovní neschopnost, slyšela jsem, že když je pracovní úraz, tak se nejedná o vyloučenou dobu než normální pracovní neschopnost a měly by se zohlednit všechny platy, jelikož budou doplaceny po ukončení nemocenské, anebo se jedná o vyloučené dny i když je to pracovní úraz. Taky mu bylo sděleno, že platy za rok 2018 se při žádosti o důchod v roce l9, nezapočítávají, jen uvedený rok. Jelikož jeho zdravotní stav je nyní uspokojivý, měl by nastoupit do práce na dobu do října, což on se po úrazu na pracoviště již vrátit bojí. Je pro něj nyní lepší ukončit pracovní poměr sám, a požádat si o starobní důchod o půl roku dříve, nebo je lepší ukončit pracovní poměr a zaregistrovat se na dobu půl roku na úřad práce a počkat si na svůj daný datum odchodu do důchodu. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když jde o pracovní úraz, nejedná se o vyloučenou dobu?

Dočasná pracovní neschopnost je vyloučenou dobou i v případě, že se jedná o pracovní úraz. V době trvání dočasné pracovní neschopnosti váš švagr žádný plat nepobírá, nemůže mu být tedy hodnocen. Nic na tom nemění ani doplacení pojišťovnou.

Při výpočtu důchodu se hodnotí vyměřovací základy (výdělky) z tzv. rozhodného období. U starobního důchodu přiznaného v roce 2019 se budou hodnotit všechny vyměřovací základy z let 1986 až 2018.

Jaký postup je “lepší” závisí na výši důchodu, který by švagr pobíral, výši podpory v nezaměstnanosti a příp. návratnosti, kterou je ochoten akceptovat.