Invalidní důchod a práce v Německu

Otázka:

Co všechno bych musela si vyřídit na úřadech kdybych měla invalidní důchod nebo částečný invalidní důchod a našla práci v Německu? Děkuji.

Odpověď:

Invalidní důchod a práce v Německu

Zaměstnání zahraničí nemá vliv na nárok na výplatu invalidního důchodu jakéhokoliv stupně. O svém záměru byste měla informovat především svoji zdravotní pojišťovnu. České správě sociálního zabezpečení zaměstnání byste zaměstnání v zahraničí měla nahlásit, pokud byste se do Německa odstěhovala alespoň na 270 dní v roce. Problémy mohou nastat s kontrolami zdravotního stavu. Podrobněji se této problematice věnuje v této odpovědi do důchodové poradny.

Nenapadá mě žádný jiný úřad, kterému byste měla hlásit zaměstnání v zahraničí. Upozorňuji, že váš dotaz je trochu mimo působnost důchodové poradny. To, že se věnuji důchodové oblasti (tedy výpočtu důchodů, nároků na ně apod.) neznamená, že mám informace o všech možných životních situacích důchodců.

Otázka doplněna:

Pane Mařík, ještě bych měla jen jeden dotaz, práce by byla jen každý druhý měsíc. Měsíc v Německu a měsíc doma, protože bych to nezvládla dělat v kuse a tady práci nenajdu. I to bych musela hlásit na zdravotní pojišťovně? Ještě jednou děkuji za radu.

Odpověď doplněna:

Ano, i v tom případě bych raději vše řešil se zdravotní pojišťovnou. Jako poživatelka invalidního důchodu jste sice státním pojištěncem, ale vzhledem k tomu, že budete zaměstnána v zahraničí, doporučuji vám tuto situaci se zdravotní pojišťovnou konzultovat (je jednoduší se zeptat dopředu, než poté pozdě „hasit požár“).