Otázka:
Dobrý den, jsem ročník 1951 a s různými přestávkami pobírám invalidní důchod – nyní inv. důchod 3. stupně. Od r. 1996 trvale. V 65 budu převedena automaticky ČSSZ do starobního důchodu. Od r. 2012 dosud pracuji na zkrácený úvazek. Při převedení do starobního důchodu v září příštího roku bych ráda zaměstnanecký poměr ukončila. Budu si moci zažádat o přepočet důchodu? Vyplatí se mi to? Děkuji.
Odpověď:
Invalidní důchod 3. stupně, přesluhování a žádost o starobní důchod
Požádat o přepočítání z invalidního důchodu na starobní se vyplatí už jen proto, že vám nemůže být přiznán nižší starobní důchod, než pobíráte invalidní – na této žádosti tedy můžete vydělat, nebo nadále pobírat stejně.
Ve vaší situaci máte mnoho možností, od kdy si o starobní důchod požádat (kdykoliv od dosažední důchodového věku až do současnosti). Vzhledem k tomu, že pobíráte invalidní důchod pro invaliditu III. stupně, nebude se vám doba zaměstnání po nároku na starobní důchod hodnotit jako osobě, která invalidní důchod III. stupně nepobírá (za každých 90 dní se výpočtový základ zvýší o 1,5 %), ale 1,5 % získáte až za každých 365 dní – stejně jako v době do nároku.
V zásedě bych ve vašem případě voliv následující postup: Požádal bych si o starobní důchod ke dni následujícímu po dni, kdy skončíte v zaměstnání (nejpozději k 65 narozeninám). Pokud vyjde starobní důchod vyšší, zkontroloval bych, kolik let a kolik dní doby pojištění jste k tomuto datu získala. Poté bych od 30 dnů od obdržení rozhodnutí požádal o změnu data přiznání starobního důchodu na takové datum, při kterém získáte právě celý rok doby pojištění.
Např.: Požádáte si o starobní důchod k 25. 8. 2016, k tomuto datu získáte 43 let a 20 dní pojištění. Poté požádáte o změnu data přiznání na datum, kdy získáte přesně 43 let pojištění, tj. k 5. 8. 2016. Výše důchodu k tomuto datu bude stejná jako k 25. 8. 2016, ale výše uvedeným postupem si zajistíte, že dostanete doplatek ve výši rozdílu mezi starobním a invalidním důchodu i za dobu od 5. 8. do 24. 8.
Pokud by získání celého roku pojištění zasalohovalo do předchozího roku (2015), bylo by třeba vše pečlivěji propočítat.
Otázka doplněna:
Dobrý den pane Maříku,
děkuji Vám za odpověď. Protože mám pracovní poměr na dobu neurčitou ve firmě, která převážně zaměstnává OZP, každým rokem v lednu předkládám potvrzení o pobírání invalidního důchodu 3. stupně. Pokud jsem Vás pochopila správně, postupovala bych následovně: při předložení potvrzení o invaliditě III. stupně v lednu příštího roku, upozornila bych svého zaměstnavatele, že ke dni – třeba 31. 7. 2016 – budu žádat o starobní důchod. Po obdržení rozhodnutí od ČSSZ bych do 30 dnů po obdržení rozhodnutí požádala o přepočet důchodu. Předpokládám, že po převedení do starobního důchodu nebudu už „lukrativním“ zaměstnancem pro firmu a budou chtít, abych ukončila pracovní poměr dohodou anebo naopak – zruší mé místo a nabídnou mi odstupné dle zákona. Ale to už bude vztah na řešení mezi mnou a zaměstnavatelem. Mne by spíše zajímalo, zda v případě, že by si mne firma ještě nějakou dobu jako zaměstnance nechala, zda o přepočet důchodu zažádat do těch 30 dnů od obdržení rozhodnutí anebo až po skončení pracovního poměru – kdyby se náhodou stalo, že by si mne firma chtěla ponechat v pracovním poměru i jako starobního důchodce (což ale nepředpokládám, nicméně docela mne to zajímá).
Ještě jednou Vám moc děkuji, přeji hezký den.
Odpověď doplněna:
V tomto případě musíme rozlišovat dva starobní důchody:
1. Starobní důchod podle § 29 zákona o důchodovém pojištění – klasický starobní důchod, o který si budete žádat.
2. Starobní důchod podle § 61a zákona o důchodovém pojištění – do tohoto starobního důchodu vás ČSSZ k 65. roku věku převede, aniž byste si o cokoli žádala. Jeho přiznání nebrání přiznání starobního důchodu podle § 29.
Zhruba měsíc před 65. narozeninami vám z ČSSZ přijde rozhodnutí o přiznání starobního důchodu podle § 61a – to nás nemusí až tak zajímat. Vy si poté (klidně až po ukončení pracovního poměru u zaměstnavatele) požádejte o starobní důchod podle § 29 (klasická žádost o starobní důchod). Až vám přijde rozhodnutí o přiznání starobního důchodu podle § 29, máte 30 dní na změnu data přiznání důchodu postupem uvedeným výše.
Bavíme se tedy o přiznání starobního důchodu (o to můžete požádat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným datem přiznání, ale klidně i po ukončení pracovního poměru) a o změně data přiznání důchodu (o tu je možné požádat nejpozději do 30 dnů po obdržení rozhodnutí o přiznání starobního důchodu podle § 29).