Invalidní důchod 3. stupně a zpětné uznání invalidity z mládí

Otázka:

Dobrý večer přeji . Jsem se chtěl optat pokud je to ve vaší moci . Dotaz zní jsem si zjistil ,že se dá u nás požádat o invaliditu s mládí . Jsem si o ní požádal a pozvaly mne k ke komisi na posouzení dne 24.01.2019 kde mne řekly ,že pro nedostatek dokumentu se žádost zamítá a na dále mu zůstává invalidita 3 stupně a další kontrola je 31.10.2021 .S tím ,že mám počkat doma na dopis s Prahy a na ten mohu reagovat . Pokud seženu dokumentaci kde jsem měl ambulantní léčbu nařízenou soudně . Tak na základě této dokumentace by šlo už mne dát invaliditu s mládí . Tu dokumentaci jsem sehnal ,ale co tet ? Mám čekat na dopis s Prahy nebo už tet mohu reagovat nějakým způsobem a jestli ano tak jak ? Děkuji předem za reakci vaší . S pozdravem pěkného večera přeji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod 3. stupně a zpětné uznání invalidity z mládí

Neznám vaši motivaci k uznání invalidního důchodu z mládí, ale upozorňuji, že v případě změny data přiznání důchodu (invalidní důchod z mládí se přiznává od 18. narozenin a nesmíte získat žádnou dobu pojištění – § 42 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.), může dojít i ke snížení invalidního důchodu.

Pokud nesouhlasíte s rozhodnutím ČSSZ, můžete proti němu podat námitku. K námitce můžete přiložit i jakoukoliv zdravotnickou dokumentaci. Proti posudku o invaliditě se odvolávat nemůžete. Informace, kterou jste obdržel, je tedy správná.