Hornický důchod při ukončení práce v kategorii v r. 1988

Otázka:

Hornický důchod.
Dobrý den, prosím o radu. Pracoval jsem jako horník v 1AA a odpracoval jsem 4400 směn v OKD. Před více než rokem jsem žádal o hornický důchod, ovšem nesplnil jsem podmínku :”do roku 1992″ – v OKD jsem ukončil prac. poměr v roce 1988. Četl jsem něco o novelizaci zákona a chtěl jsem se zeptat, jestli se hornický důchod bude skutečně odvíjet pouze od odpracovaných směn. Zažádat o hornický důchod bych musel znova? Děkuji předem za Vaší odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Hornický důchod při ukončení práce v kategorii v r. 1988

V tomto směru bohužel k žádné změně nedošlo. Nově bylo změněno nařízení vlády, kdy se do odpracovaných směn počítají i směny po 31. 12. 2008, což se vás netýká.

Otázka doplněna:

Ještě jednou dobry den, omlouvam se ze Vas opet obtěžuji, ale cetl jsem ze skutečně od 1.6.2015 byla novelizaci zakona.zmenena podminka pred rokem 1993. Skutečně se me to netyka a skutecne nemam narok na dřívější odchod do duchodu?
dekuji jeste jednou za vasi odpoved.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ve své předešlé odpovědi netrvdím, že nemáte nárok na snížení důchodového věku z důvodu zaměstnání v kategorii (k tomu nemám dostatek podkladů). Pouze uvádím, že změna v nařízení vlády č. 363/2009 Sb., na vaší situaci – vzhledem k tomu, že jste zaměstnání v kategorii ukončil v roce 1988 – netýká. Jak jsem už uváděl výše, změnou nařízní vlády byla prolomena hranice, kdy muselo k odpracování počtu směn dojít do konce roku 2008 (to již neplatí). Tato změna tedy pomůže horníkům, kteří pracovali v hornictví po roce 2008.

Výše uvedené nařízení vlády č. 363/2009 Sb., se změnilo nařízením vlády č. 69/2015 Sb., které ve svém článku I říká:

Nařízení vlády č. 363/2009 Sb., o stanovení důchodového věku a přepočtu starobních důchodů některých horníků, kteří začali vykonávat své zaměstnání před rokem 1993, se mění takto:
Úvodní věta nařízení vlády zní: „Vláda nařizuje podle § 107 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění zákona č. 108/2009 Sb. a zákona č. 220/2011 Sb.:“.
V § 1 písm. b) se ve větě první slova „před 1. lednem 2009“ zrušují a v části věty druhé za středníkem se za slova „podle § 4“ vkládají slova „pod zemí“.
V § 4 se slova „v období od 1. ledna 1993 do 31. prosince 2008“ nahrazují slovy „po 31. prosinci 1992“ a za slovo „odpracovaných“ se vkládají slova „pod zemí“.

Jak vidíte, na vaši situaci se žádná změna nevztahuje. Doporučuji vám se obrátit na vaši OSSZ, kde vše zkontrolují.