Pobírám hornický důchod 7.000 Kč, neměl jsem mít 16.000 Kč?

Otázka:

dobry vecer ,chci vas poprosit o radu protože už nevim kde se obratit.je mi 60 let predloni jsem žadal o hornický duchod na ktery mam podle zakonu narok v hornictvi jsem pracoval od 1981 do 1992 .odpracoval jsem tam 3921 dni v pracovni kategorii 1.AA což po přepočtu činí2353směn.a byl jsem vyřazen na expozici z duvodu vyčerpani dulnich smen.a ikdyž jsem osobne byl podat žadost o hornicky duchod na sprave soc.zabezpečeni v Ostrave a podotknul jsem že žadam o hornicky ne o starobni duchod tak mi vypočitali konečne rozhodnuti naroku na duchod ve směšné častce 6924 kč !!což nechapu a nerozumim tomu proč takovou malou častku když ostastni moji kolegove co odpracovali mene než ja pobíraji plnou vyší horníckeho duchodu což činí 16000kč .mužete mi prosim poradit co mam delat a kde se mam obratit ?předem vam moc dekuji a veřim že budete semnou souhlasit že tohle neni spravne ,že se nekde musela stat chyba .přeji hezky zbytek večera a dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám hornický důchod 7.000 Kč, neměl jsem mít 16.000 Kč?

Abyste měl nárok na snížení důchodového věku musel byste při dosažení nejvyšší přípustné expozice získat 11 let v I.AA kategorii, tuto podmínku jste však nesplnil. Stejně tak není dostačující počet získaných směn – musel byste mít 3081 směn. Vzhledem k tomu, že vám do získání 11 let v I.AA kategorii chybělo velmi málo dní, je možné, že vám byl starobní důchod přiznán za základě odstranění tvrdosti zákona, které se v těchto případech používá.

Při sepisování žádosti o důchod se nežádá speciálně o “hornický důchod”. Jedná se o běžnou žádost o starobní důchod.

Ve vaší situaci se ale nepoužívá výpočet, o kterém píšete, který skutečně zajišťuje důchod ve výší nad 15.000 Kč. Pro tento výpočet byste musel splnit podmínku odpracování 3081 směn.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti o správnosti výpočtu svého důchodu, kontaktujte ČSSZ, která váš případ přešetří.