Hodnotí se evidence na úřadu práce jako průměrná mzda?

Otázka:

Dobrý den,

je mi 59 let a pracuji v administrativě. Uvažuji o odchodu ze zaměstnání a přihlášení na úřad práce. Po dobu 11 měsíců (po dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti) se mi vypočítává důchod z předešlého platu (dle posledního zaměstnání) nebo z průměrného platu pro ČR?
Když mi skončí doba podpory 11 měsíců na pracovním úřadě, bude se pak poslední jeden rok, který mi zbývá do řádného starobního důchodu, počítat z platu v posledním zaměstnátní, z průměrného platu v ČR nebo se nebude započítávat vůbec (bude se započítávat jako 0 Kč) a budu mít o ten poslední rok vlivem nulového započítání příjmu dosti snížený starobní důchod?

Děkuji mnohokrát.

Odpověď:

Hodnotí se evidence na úřadu práce jako průměrná mzda?

Dovolím si citovat z našeho článku, ve kterém popisuji to, jak se hodnotí evidence na úřadu práce při výpočtu důchodu:

Pro stanovení výše osobního vyměřovacího základu (což je zjednodušeně řečeno průměrný výdělek přepočtený na současnou hodnotu) se evidence na úřadu práce hodnotí jako tzv. vyloučená doba, tak aby neznehodnocovala výdělky z dob zaměstnání.

Evidence na úřadu práce se tedy v rozsahu popsaném ve výše uvedeném článku hodnotí jako vyloučená doba, které nezhoršuje, ale ani nezlepšuje průměr z dříve získaných vyměřovacích základů (výdělků). Evidence na úřadu práce se nikdy jako „průměrná mzda“ nehodnotí.