Otázka:
Dobrý den, kvůli zhoršujícímu zdravotnímu stavu jsem přemýšlela o dřívějším odchodu ze zaměstnání. Můj oficiální odchod do důchodu by měl být 15. 6. 2021. Uvažovala jsem o ukončení pracovního poměru v červnu 2017 s tím, že bych 11 měsíců pobírala podporu v nezaměstnanosti a pak jsem uvažovala o tříletém předdůchodu. Nyní jsem se ve Vaší poradně dočetla, že je možné pobírat předdůchod a zároveň být i na úřadu práce a tím se nekrátí doba pojištění pro výpočet starobního důchodu. Chtěla bych se ujistit, jestli jsem ten ÚP správně pochopila a ještě, jestli byste mi mohli poradit, kdy by bylo vhodné pracovní poměr ukončit, aby vše na sebe plynule navazovalo. Vím, že vše může být za pár let jinak, ale chci mít alespoň rámcovou představu, jak by se dal předčasný odchod ze zaměstnání vyřešit. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Evidence na úřadu práce a předdůchod
Situaci rozumíte v zásadě správně. Nejen že při pobírání předdůchodu můžete být evidovaná na úřadu práce, ale v předdůchodu můžete i neomezeně pracovat. Předdůchod je třeba chápat jako možnost čerpání svých naspořených prostředků z penzijního spoření (dříve připojištění) a ne jako „klasický“ důchod z průběžného systému.
Evidence na úřadu práce se sice nehodnotí plně, ale pouze v rozsahu 80 %. To je ale stále podstatně více, než kdybyste pobírala předdůchod a na úřadu práce nebyla evidovaná. Pobírání předdůchodu se totiž do celkové doby pojištění nehodnotí vůbec. Více o hodnocení evidence na úřadu práce pro výpočet důchodu zjistíte v článku Úřad práce a důchod. Pochopitelně, pokud byste měla „vyčerpánu“ delší dobu evidence, než je uvedena v článku, nemá cenu na úřadu práce setrvávat.
Bohužel přesné datum, kdy byste mohla odejít do předdůchodu a od toho odvozené datum podání výpovědi a evidence na úřadu práce, vám nemohu sdělit, protože možnost odchodu do předdůchodu se nemusí odvíjet od vašeho data dosažení důchodového věku, ale od data důchodového věku muže stejného data narození (které může být, a pravděpodobně je, jiné). Další podrobnosti naleznete v článku Předdůchod pro ženy. Musel bych tedy znát vaše datum narození a ne důchodový věk.
Dále vám doporučuji přečíst si článek Předdůchod nebo předčasný důchod? Co se vyplatí?
Výše uvedené informace musíte opravdu brát s rezervou. Zhruba tři roky, které ještě do roku 2017 zbývají jsou v důchodové oblasti poměrně dlouhá doba a leccos se může změnit.
Otázka byla doplněna:
Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Z informací, které jsem se od Vás a ve Vaší poradně dočetla, mě napadá ještě jedna otázka. Chcete-li odejít do předdůchodu musíte mít naspořenou určitou sumu peněz, ze kterých pak žijete, zároveň můžete být v evidenci ÚP. Nevyjde tedy úplně nastejno, když budu vedena na ÚP a budu si se svými naspořenými prostředky hospodařit sama (popř. žít z jedné výplaty manžela). Nebo jsou v tomhle případě nastavena jiná pravidla? Myslím tím dobu vyloučenou po tři roky a nekrácení procent při výpočtu starobního důchodu, event. jak je to se zdravotním pojištěním? Děkuji za odpověď.
Odpověď doplněna:
Ano, vaše myšlenky se ubírají správným směrem. Pokud zůstanete v evidenci úřadu práce, budete tzv. státním pojištěncem a bude za vás hrazeno zdravotní pojištění. Stejně tak se vám bude tato doba (evidence na ÚP) hodnotit do doby pojištění na starobní důchod v limitech uvedených v tomto článku. Tyto podmínky nejsou žádným způsobem navázány na pobírání předdůchodu a budou pro vás platit, i když do předdůchodu nenastoupíte.
Ve vámi popisovaném případě si budete moci se svými naspořenými finančními prostředky libovolně disponovat a nebudete omezena výplatou pravidelné částky od penzijní společnosti. Toto je jeden z důvodů, proč naprosté většině osob nedoporučuji odchod do předdůchodu.