Důchod přiznaný zpětně by kvůli změně podmínek mohl být o dost nižší?

Otázka:

Odejít do důchodu mohu v listopadu 2019, protože každý orok jsem v létě 3 měsíce na pracovním úřadě a pobírám podporu, zvažuji, zdao do důchodu odejít, lale zároven mám obavy, aby mi tento byl valorizovám o částky valorizace, letos jeo to myslím o 700 korun. Na druhé straně nutně peníze z důchodu nepotřebuji a za 5 let by mi je vyplatili, takže pokud chci v práci zůstat mohu vještě teoreticky 5 let chodit na úřad práce a brát i podporu z důvodu nízkého příjmu na byt – chtěla jsem se optat – zpětný důchod by vyplatili i s valorizací? Bojím se, že zdržením důchodu o 4,5 let by pak mohlo být vše i jinak. Pak by se mi podpora na úřadu práce ani nevyplatila. Mocv děkuji za radu.

ještě doplním – přítel mi radí, abych v onom listopadu 19 do důchodu i když ho zatím nepotřebuji, šla, protože za 4, 5 let co bych důchod zadržovala a měla sice nějaký zisk z pracovního úřadu se může řada věci změnit a můj důchod – zatím vypočtený přibližně na 11000 korun by mohl být o dost nižší…Děkuji vám moc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Důchod přiznaný zpětně by kvůli změně podmínek mohl být o dost nižší?

Valorizovány od lednové splátky důchodu v roce 2020 budou všechny důchody přiznané (s datem přiznání) před 1. 1. 2020. Touha většiny lidí dosáhnout na valorizaci je pochopitelná, ale často chybná, protože výpočet důchodu po novém roce vychází vyšší než zvalorizovaný důchod přiznaný se starým výpočtem. V případě zpětné přiznání důchodu je samozřejmě důchod zpětně dovalorizován.

Pokud vám bude důchod zpětně přiznán a v daném období byste pobírala podporu, budete ji muset úřadu práce vrátit – zpětným přiznání důchody tedy určitě podporu navíc nezískáte.

Důchod se přiznává za podmínek účinných ke dni přiznání důchodu. Tzn. důchod přiznaný k listopadu 2019 bude spočítán za podmínek účinných v listopadu 2019 a je jedno, zda si o důchod požádáte roce 2019 nebo 2024. Důchod bude vždy stejný.