Dozvěděla jsem se, že doba se doba pobírání předdůchodu nepovažuje za tzv. vyloučenou

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Ke konci letošního dubna bylo zrušeno moje pracovní místo a od května pobírám předdůchod (na nejkratší možnou dobu, tedy dvou let). Dozvěděla jsem se, že se tato doba ale nepovažuje za tzv. vyloučenou, jak jsem se původně domnívala, a bude se mi proto krátit důchod. Prý je možný souběh předdůchodu a evidence na úřadu práce s případným pobíráním podpory v nezaměstnanosti, ale nevím, zda to tak skutečně je, a pokud ano, jaké jsou podmínky. Velmi děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dozvěděla jsem se, že doba se doba pobírání předdůchodu nepovažuje za tzv. vyloučenou

Doporučuji k přečtení základní článek o předdůchodu a hlavně článek, kde předdůchod srovnávám s předčasným důchodem. Předdůchod je vyloučenou dobou a nezhoršuje tak průměr z výdělků získaných v jiných obdobích, ale není náhradní dobou pojištění a nehodnotí se tedy jako „odpracované roky“. Z tohoto důvodu je poté důchod nižší.

V předdůchodu můžete dělat cokoliv chcete – můžete pracovat, podnikat, být na úřadu práce a pobírat podporu, pobírat předčasný důchod. Předdůchod je pouze jeden ze způsobů čerpání finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření, není to státní dávka, která by vám nějak omezovala.