Dostanu peníze zpětně od vzniku invalidity?

Otázka:

Dobry den,chci se prosim zeptat, 6.8.2021 bude tomu rok co jsem marodila z psychicke stranky, 26.6.2021 mě přišel dopis od OSSZ že mam schvaleny PID 3 stupně, den vzniku invalidity je napsany v dopise17.3.2021 Zajimalo by mě jestli dostanu zpětně penize od vzniku invalidity od toho 17.3. a jestli budu moc dal marodit i v tom srpnu než mě prijde duchod nebo doplatky a vyrozuměni od ČSSZ v dopise je napsane že na to maji 90 dni,,jedna se oto že když už nebudu marodit dal a oni maji nato 90 dni tak z čeho budu žit kdyby mě nahodou začali posilat až od cca řijna,,moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dostanu peníze zpětně od vzniku invalidity?

Jak se bude nyní postupovat, vysvětluji v tomto článku. Nyní bude dočasná pracovní neschopnost trvat ještě 30 dní ode dne jednání na lékařské posudkové službě a od následujícího dne po ukončení výplaty nemocenské vám bude přiznán invalidní důchod (tj. nikoliv zpětně k březnu 2021). Déle již marodit nemůžete.

Nemocenskou za červenec dostanete zřejmě v srpnu a dá se očekávat, že nejpozději v září bude žádost o invalidní důchod vyřízena.