Doplatek důchodu při chybném postupu ČSSZ

Otázka:

Dobrý den. Moje známá, Češka žijící v Kanadě, dostává důchod přibližně 15 let z Česka (do Kanady odcházela ve 40 letech). V těchto dnech zjistila, že měla po celou dobu nárok na vyšší důchod, protože jí nebyla započítána 4letá Ekonomická škola. Je už ve spojení s ČSSZ, prý napraví chybu, ale doplatí jí rozdíl pouze za 5 let. Je to správné, když chyba byla na straně úřadu? Maturitní vysvědčení tenkrát při vyřizování důchodu předložila. Teď po ní ještě chtějí předložit všechna vysvědčení ze všech 4 ročníků, to jim to maturitní nestačí?
Prosím o Vaše vyjádření hlavně k době, která jí bude doplácena. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Doplatek důchodu při chybném postupu ČSSZ

Pokud je chybný výpočet skutečně na vině ČSSZ, tj. studium střední školy bylo doloženo již při sepisování žádosti o starobní důchod, má být důchod zpětně doplacen od 1. 1. 2006 – § 56 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. a čl. 2 bod 14. zákona č. 306/2008 Sb.

Doplatek důchodu ode dne, od kterého důchod náleží, byl do zákona o důchodovém pojištění zakomponován zákonem č. 306/2008 Sb. s účinností od 1. 1. 2009. Před tímto datem šlo důchod doplatit nejvýše tři roky zpětně. Proto je, s odkazem na výše uvedené předchodné ustanovení, možné důchod doplatit nejdříve do 1. 1. 2006.