Doplacení evidence na ÚP kvůli nároku na ochranný výpočet invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den, po přečtení mnoha otázek tady v poradně stále nechápu dobu vedení na ÚP. Budu žádat o důchod do 28 let. Vzhledem k mé diagnóze je velká šance na důchod. Při výpočtu mi tedy může chybět 1 rok plus se mi budee počítat 1 rok na ÚP ( nebrala jsem podporu).
Jen prosím o radu, zda to chápu správně.
Střední škola, poté jazykový kurz roční (status studenta), poté 2 roky ÚP, 8 měsíců OBZP ( oboje z důvodu studovani zahraniční VŠ s docházkou v ČR, kdy jsme neměli status studenta, taky super v tomto státě) poté práce a nyní pobírání rodičovského příspěvku (bez nároku na mateřskou).
To znamená, že se mi počítá doba, kdy jsem byla student, pak 1 rok na ÚP, samozřejmě práce, poté péče o dítě. Zbytek co mi chybí, z toho mi budou počítat rok, který mi může chybět a zbytek bych si dobrovolně doplatila.
Chápu to takhle správně? Snad jsem to napsala srozumitelně, u nás na úřadě nejsou moc ochotní cokoli vysvětlit.
Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Doplacení evidence na ÚP kvůli nároku na ochranný výpočet invalidního důchodu

Pro účely splnění podmínky pro nárok na ochranný výpočet invalidního důchodu se doba evidence na úřadu práce hodnotí neomezeně, tj. není hodnocena pouze v rozsahu 1 roku před 55. rokem věku v době bez pobírání podpory, ale hodnotí se všechna – § 42 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.

Pokud vám tedy při hodnocení veškeré evidence na ÚP chybí méně než jeden rok doby pojištění, ochranný výpočet by se vás týkal. Doplácet dobu evidence na ÚP pro tento účel tedy nemá smysl.