Doplacení doby evidence na ÚP a posun hodnocení této doby

Otázka:

Dobrý den,
moje manželka (roč.1966) byla v evidenci ÚP od 25.4.2002 do 11.5.2005. Doba pojištění a vyloučená doba se jí tedy počítá prvních 6 měsíců s podporou a od 12.5.2004 do 11.5.2005. Již dříve si doplatila DP za rok 2003. Pokud by chtěla doplatit ještě půl roku, je důležité vybrat zbylá “prázdná” období tj. 11-12/2002 a 1-4/2004 nebo je to jedno a může zaplatit např. 7-12/2004 a započítaná doba evidence na ÚP se “posune” ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Doplacení doby evidence na ÚP a posun hodnocení této doby

Pokud si budete doplácet pojištění dle ust. § 6 odst. 1 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb., tak doplacení dobrovolného důchodového pojištění zajistí v souladu s ust. § 5 odst. 2 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb. “předskočení” doplacené doby úřadem práce, tj. není možný souběh a doplacením si “neukrojíte” dobu evidence na ÚP, která bude hodnocena. Dojde tady k “posunu”, jak píšete.