Dokdy nejpozději je nutné doplatit dobrovolné důchodové pojištění za léta strávené na vysoké škole?

Otázka:

Dobrý den, aktuálně sice splňuji nutných 5 let pojištění k přiznání invalidního důchodu, nicméně by se mi významně krátila dopočtená doba. Dokdy nejpozději je nutné doplatit dobrovolné důchodové pojištění za léta strávené na Vysoké škole po roce 2010? Aby se to zohlednilo při samotném výpočtu výše důchodu? Při podání žádosti, ke dni lékařské prohlídky? … Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dokdy nejpozději je nutné doplatit dobrovolné důchodové pojištění za léta strávené na vysoké škole?

K dobrovolnému důchodovému pojištění je možné přihlížet až ode dne doplacení pojistného – připsání na účet OSSZ – § 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. Pokud bude pojistné doplaceno po datu přiznání důchodu, bude proveden přepočet výše důchodu ke dni doplacení pojistného. Vzhledem k tomu, že datum přiznání ovlivňuje datum vzniku invalidity, které stanoví až posudkový lékař, je vhodné mít pojištění doplaceno před tímto datem (které ale dopředu neznáte).

Otázka doplněna:

Dobrý den, Vaši odpověď jsem bohužel vůbec nepochopil. Znamená to tedy doplatit si pojištění, před podáním žádosti o důchod?

Odpověď doplněna:

Vy se stále upínáte k datům, jako je datum podání žádosti nebo datum jednání na LPS. Tyto data nejsou pro datum přiznání invalidního důchodu vůbec rozhodující. Důchod vám bude přiznán od data vzniku invalidity, o kterém rozhoduje posudkový lékař (pokud tedy k tomuto datu nemarodíte), tj. nikdo z nás ho nezná. K tomuto datu je vhodné mít všechny doby pojištění z minulosti v pořádku.