Doba pracovní neschopnosti mi není evidována jako vyloučená

Otázka:

Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu a jsem již již 6.měsíc v pracovní neschopnosti.Díky nepřetržitému provozu máme odpracováno každý měsíc o několik hodin více než je fond pracovní doby.Tyto hodiny jsou propláceny dle kolektivní smlouvy vždy až za 6.měsíců. V důsledku tohoto mi i v pracovní neschopnosti chodí výplata v řádu stokorun z minulých měsíců.Z ELDP jsem zjistil,že díky těmto “výplatám” mi není doba na neschopence evidována jako vyloučená a je zahrnuta do výpočtového základu.Jestli jsem to dobře pochopil o zařazení této doby do vyloučených mohu požádat až při žádosti o důchod.Mám velké pochybnosti,že firma ve které pracuji bude existovat ještě za 15. let,kdy bych měl jít do důchodu .Proto Vás prosím o informaci,jakým způsobem tuto dobu zpětně prokážu a jestli mi na to budou stačit schované výplatnice a výpisy z bankovního účtu.
Děkuji a přeji hezký den

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Doba pracovní neschopnosti mi není evidována jako vyloučená

Ano, o vyloučení těchto nízkých vyměřovacích základů je možné požádat až při uplatnění žádosti o důchodu – § 83 odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb.

Váš zaměstnavatel je povinen vést o této vyloučené době evidenci a na základě vaší žádosti vám musí vystavit potvrzení (§ 37 odst. 2 písm. c) zákona č. 582/1991 Sb.) a to do 30 dnů. Potvrdit tuto dobu si můžete nechat i nyní, nemusíte čekat na žádost o starobní důchod.