DMO a chybně stanovené datum vzniku invalidity

Otázka:

Dobrý den, mám takový asi trochu netradiční problém. Je mi 42 let a mám DMO, tedy dianózu, která vzniká při narození.. Když mi bylo 18 let, rodiče odmítli přiznání nabízeného invalidního důchodu s odůvodněním, že půjdu studovat a pak do práce a neměla bych si zvykat na to, že mi peníze jen tak odněkud přistanou a já jsem z toho tehdy neměla rozum a netušila jsem, co to znamená. Vystudovala jsem 2 VŠ a s koncem studia v r. 2003 jsem začala pracovat na volné noze, což mi umožňovalo lépe si přizpůsobit pracovní dobu. V roce 2005, když byla zavedená minimální daň pro podnikatele, jsem požádala o přiznání ID, hlavní motivací mi byla úleva na této dani – myslela jsem si, že automaticky dostanu kdysi nabízený ID z mládí a byl mi místo toho přiznán částečný ID v naprosto minimální výši – dnes po všech valorizacích má tento důchod výši 3089 korun, přitom lidé se stejnou diagnózou a mnohdy i menším stupněm postižení pobírají ID z mládí, který je podstatně vyšší. Vím. Měla jsem to prostě v osmnácti vzít a nestydět se. Nešlo by s tím něco udělat teď nebo později? Požádat o odstranění tvrdosti zákona? Vzhledem k handicapu zvládám práci pouze na volné noze, kterou si mohu přizpůsobit aktuálním potřebám, ale výdělky nemám tak vysoké, abych mohla odvádět na sociálním pojištění 8000 korun, jak doporučuje podnikatelům MPSV. Nejde mi o zpětné doplacení důchodu, i když i to by bylo super, spíše mi jde o reálnější kompenzaci ztíženého pracovního uplatnění, možná o peníze navíc na potřebnou fyzioterapii a větší jistotu do budoucna, kdy se dá očekávat zhoršení zdravotního stavu a menší práceschopnost. Platím sociální pojištění, důchodové spoření a mám i životní pojistku se spořením, ale víc už investovat prostě nezvládám….myslíte, že má smysl zkoušet ten důchod nějak navýšit? Děkuji za názor a případnou radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

DMO a chybně stanovené datum vzniku invalidity

V tomto případě bych vám doporučil obrátit se na vaší OSSZ a požádat o nové posouzení zdravotního stavu s tím, že datum vzniku invalidity bylo stanoveno k určitému datu a dle vašeho názoru invalidita vznikla již dříve (v těchto případech se běžně stanovovalo k „jednomu roku věku“) – tento požadavek můžete na OSSZ zaslat písemně.

Pokud byste tímto způsobem neuspěla, doporučuji se obrátit na Kancelář veřejného ochránce práv – ombudsmanka za chybně stanovené datum vzniku invalidity v těchto zjevných případech ČSSZ dlouhodobě kritizuje a mohla by vám pomoci.

Posunutí data přiznání důchodu bude mít vliv na výši důchodu. Ten by vám byl doplacen pět let zpětně.