Dala by se podle prvotního důchodu dopočítat současná výše důchodu?

Otázka:

Dobrý den. Moje babička (nar. 1936) šla do důchodu 1.5.1991. Vychovala dvě děti. Byl jí přiznán důchod ve výši 1790,-Kč (nadprůměrný) Nyní se všemi valorizacemi má důchod podprůměrný. Je to možné a dala by se podle prvotního důchodu dopočítat současná výše důchodu? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dala by se podle prvotního důchodu dopočítat současná výše důchodu?

Ne, nic takového možné není. Starobní důchod byl přiznán v rámci jednoho správního řízení a jednou přiznaný důchod není možné znovu přiznávat. Důchody se zvyšují díky valorizacím, starobní důchody pak ještě po roce 2009 za výdělečnou činnost.

Možná taková situace samozřejmě je – v drtivé většině případů byly valorizace důchodů méně výhodné než výpočet důchodu v novém roce a „starodůchodci“ si tak postupně pohoršovali. Navíc v průběhu let se mění i zákonná úprava výpočtu důchodu (dnes důchod počítá zcela jinak než před rokem 1996) a v neposlední řadě se i zvyšuje důchodový věk a nově přiznané důchody jsou počítány za výrazně více let pojištění. Zatímco vaše babička mohla mít důchod spočítán za 36 možná 37 let zaměstnání, dnes mají ženy se dvěma dětmi běžně zhodnoceno přes 45 let pojištění.