ČSSZ, i když má povinnost ze zákona dát vyrozumění do 90 dnů, tak mi nedali nic vědět!

Otázka:

Dobrý den, 7.11.2022 jsem jako invalidní důchodce 1. stupně požádal u OSSZ v *** z důvodu, že skutečně nejsem schopný vykonávat žádnou práci o předčasný starobní důchod. No ČSSZ i když má povinnost ze zákona dát vyrozumění do 90 dnů a ani po 100 dnech, tak mi nedali nic vědět! Když jsem se telefonicky i e-mailem informoval, tak pořád mi byli sdělované různé zavádějící informace. Jde o to, že má KLP (kontrolní lékařská prohlídka) má platnost do 31.12.2023 a jde o to, že ministr Marian Jurečka nařídil u všech důchodu 1 a 2. stupně KLP. Je možné, aby ČSSZ z uvedeného důvodu odmítla vydat rozhodnutí o přiznání důchodu a čeká v mém případě až na konec mé platné lékařské prohlídky a následně mi odejmout ID a pak učinit výpočet starobního důchodu?
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S přátelským pozdravem a úctou

(*** odstraněn název OSSZ, jinak redakčně neupravováno)

Odpověď:

ČSSZ, i když má povinnost ze zákona dát vyrozumění do 90 dnů, tak mi nedali nic vědět!

V závěru roku 2022 byly z důvodu výhodnosti u ČSSZ podány navíc desítky tisíc žádostí o předčasný důchod. ČSSZ nemá kapacitu na jejich zpracování v běžných lhůtách a je jisté, že jejich vyřízení bude trvat déle než obvykle. Nevím, jaké „zavádějící informace“ vám byly sděleny, ale toto je objektivní fakt.

Ministr Jurečka samozřejmě nenařídil žádné přezkoumávání zdravotního stavu všech invalidních důchodců. To je naprostý nesmysl už jen proto, že ČSSZ dlouhodobě chybí desítky posudkových lékařů. Kdo by tyto mimořádné kontrolní lékařské prohlídky (KLP) dělal? O vaší žádosti bude rozhodnuto, až se na ni dostane řada. Určitě její vyřízení nikdo nezdržuje jen proto, že máte mít za téměř rok KLP.