Co to znamená, že jednání o invalidním důchodu se odročuje?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co to znamená, když mi řekli, že jednání o invalidním důchodu se odročuje? Přišla jsem ke komisi, kde mi bylo sděleno, že by mi dali 2. stupeň invalidního, ale že ještě chtějí, abych absolvovala testy u psychologa. Prý si ještě počkám 3 měsíce. Komise měla k dispozici všechny lékařské zprávy vč. propouštěcí zprávy z hospitalizace, kterou jsem ukončila v květnu tohoto roku. Přesto chtějí ještě ty psychotesty, které jsem v minulosti již absolvovala a dg mám podle lékařů stále stejnou, ale budu muset na ty testy znovu, aby byly aktuální. Co se ale míní tím odročením? Bude konečné rozhodnutí záviste na výsledku těch psychotestů? Přijde mi divné, aby dg, kterou mám 4 roky stejnou, mohl „změnit“ výsledek jednoho testu. Může se stát, že by po odročení mohli stanovisko změnit a důchod mi nepřiznat nebo přiznat v jiném stupni? Nerozumím tomu, děkuji za odpověď.

Odpověď:

Co to znamená, že jednání o invalidním důchodu se odročuje?

Podle toho, jak vaši situaci popisujete, o uznání invalidity nebylo dosud rozhodnuto, neboť posudkový lékař se rozhodne až podle výsledků posledního odborného nálezu. Poté se pochopitelně může stát, že vám invalidní důchod nebude přiznán, nebo bude, ale v jiném stupni invalidity. Vše záleží na zhodnocení zdravotního stavu posudkovým lékařem.

To, že máte diagnózu stejnou 4 roky, je váš subjektivní názor, který ale musí mít posudkový lékař podloženým objektivním nálezem.