Invalidní důchod, kontrola zdravotního stavu a lékařské zprávy staré nejvýše 2 měsíce

Otázka:

Dobrý den, mám více nemocí a v roce 2012 jsem dostala na chorobu střeva invalidní důchod I. st.,v roce 2013 jsem dostala II. st. na duševní poruchu, neurózu. Nyní jsem pozvaná na kontrolu s tím, že po doložení papíru jim trvalo přes měsíc než mi od PK něco přijde, tak jsem si tam zavolala jestli je vše v pořádku a doktorka mi řekla, že čte s počítače, že kvůli dlouhodobě nepříznivému stavu se mi invalidní důchod ponechává, zeptala jsem se, jestli dobře chápu, že se rozhodlo beze mě, vůbec by mě to nevadilo a vzápětí řekla, jestli chci, že můžu 26. 8. 2014 přijít, ani jsem neměla možnost nějak odpovědět, byla jsem i zmatená. Tak se chci zeptat, když se mi invalidní důchod ponechává, tak to znamená, že budu mít stále ID II. st. nebo se muže stupeň důchodu změnit?
A je pravda, že OL posílá lékařské zprávy staré max. 2 měsíce? Prý jí ten zbytek stejně pošlou zpět, minule jsem jim dala asi 20 zpráv a teď je to cca 8. Děkuji.

Odpověď:

Invalidní důchod, kontrola zdravotního stavu a lékařské zprávy staré nejvýše 2 měsíce

Jestliže vám posudková lékařka sdělila, že se vám invalidní důchod ponechává, znamená to, že se vám ponechává stávající stupeň (alespoň to mi vyplývá z toho, co píšete). Kontrolní lékařské prohlídky v nepřítomnosti nejsou ničím neobvyklým – jestliže má posudkový lékař dostatečně doloženou zdravotnickou dokumentaci.

Určitě není nikde stanoveno, že by měly být posudkovému lékaři zasílány pouze nejnovější zprávy (mladší dvou měsíců). Posudkový lékař musí sledovat i vývoj daného onemocnění a zjišťuje tzv. dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav.