Co přesně se píše v onom paragrafu 6?

Otázka:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat co přesně se píše v onom paragrafu 6, odstavec 1, jak uvádíte na vašich stránkách https://ctrlv.cz/shots/2017/12/08/tHKO.png , kde je možné doplatit si zpětně pojištění více než 1 rok. Jestli mi můžete dát odkaz na jeho přesné znění.

Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Co přesně se píše v onom paragrafu 6?

Znění tohoto paragrafu máme přímo na stránce o dobrovolném důchodovém pojištění.

Otázka doplněna:

Děkuji, a když onen § 6 není možné využít, tak jaký typ pojištění je možné si dobrovolně platit, aby dotyčnému vznikl po těch 5-ti letech nárok na invalidní důchod? Je to sociální pojištění a nebo důchodové pojištění?

Děkuji.

Odpověď doplněna:

Sociální pojištění s skládá z důchodového pojištění, nemocenského pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Tyto tři pojištění tvoří sociální pojištění – pro důchod je důležité důchodové pojištění.

Platit si průběžně dobrovolné důchodové pojištění je možné – tomu výše zmíněný § 6 zákona o důchodovém pojištění nebrání a dokonce je to v souladu s ním.

Otázka doplněna:

Děkuji. Takže jestli jsem to pochopil správně, tak když si člověk bude platit ono dobrovolné důchodové pojištění, vznikne mu po 5ti letech nárok na invalidní důchod, přičemž nejnižší dobrovolné důchodové pojištění činí k letošku 1977Kč. Je to tak?

A kolik potom bude činit jeho invalidní důchod, když má invaliditu 3. stupně?

Odpověď doplněna:

Nárok na invalidní důchod vznikne, pokud daná osoba získá potřebnou dobu pojištění (pět let pojištění v posledních deseti letech) a v případě, že daná osoba bude ještě stále invalidní. Důchod pak nebude doplacen zpětně, ale až ode dne splnění obou těchto podmínek.

Výši tohoto důchodu samozřejmě není možné určit – počítá se složitě ze získaných dob pojištění a vyměřovacích základu z rozhodného období. Takovýmto lidem však často bývá důchod přiznáván v minimální výše, která např. v roce 2018 bude činit 3.470 Kč.