Co mám udělat, aby mi v budoucnu nechyběly dny nebo týdny do starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, je mi 58 let. Od r. 2013 mám ID 1.stupně, od 1.2.2018 jsem zaměstnaná na 20 hod. týdně u soukromníka. Od 14.2.2019 jsem v PN, mám požádáno o zvýšení stupně invalidity. Nevím, zda mi bude přiznán 2. nebo 3. stupeň a nevím od kdy, ale PN mi bude ukončena 28.2.2020 (podpůrčí doba mi nebyla OSSZ prodloužena, proto jsem podala žádost o zvýšení stupně invalidity). Jak je to s výpovědí? Se zaměstnavatelem jsme se ústně domluvili na výpovědi, ale zaměstnavatel mi tvrdí, že on mi dát výpověď nemůže, že ji musím podat já-dohodou a mám uvést důvod zdravotní. Navíc mi tvrdí, že mám nárok na 20 dnů dovolené a že 2.3.2020 nemusím chodit do práce, že mi bude psát dovolenou. Co mám udělat, aby to bylo správně a třeba mi v budoucnu nechyběly dny nebo týdny do starobního důchodu a abych třeba nepřišla o odstupné nebo aby mi nebyla snížena podpora v nezaměstnanosti. Nebo dokonce, když nepřijdu po ukončení PN 2.3.2020 do práce, tak dostanu výpověď proto, že jsem nepřišla do práce. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Co mám udělat, aby mi v budoucnu nechyběly dny nebo týdny do starobního důchodu?

Skončení pracovního poměru v různých situacích týkajících se důchodců, se podrobně věnuji v tomto článku. Nic takového jako „výpověď dohodou“ neexistuje. Výpověď můžete dát vy zaměstnavateli, váš zaměstnavatel vám (z důvodu přesně vyjmenovaných v zákoníku práce), příp. můžete pracovní poměr ukončit dohodou mezi vámi a zaměstnavatelem.

Pokud chcete v zaměstnání skončit, můžete tak učinit dohodou se svým zaměstnavatelem (jak vám správně nabízí). V takové dohodě je pak uvedeno datum skončení pracovního poměru, takže nějaké „chybění“ dob není možné.

Podpoře v nezaměstnanosti se věnuji zde.