Chybí mi 200 dní pojištění. Po uplynutí oněch 200 dní mi vznikne nárok na výplatu důchodu?

Otázka:

Dobrý den, prosím Vás o radu. Nikde na úřadu mi neporadili. Byl mi přiznán inv. důchod III. stupně. Pro výplatu mi chybí 200 dní. Nemám na doplacení, jelikož jsem dlouhou dobu strávil na ÚP a jsem tak bez prostředků. Rozumím tomu tak, že po uplynutí oněch 200 dní mi vznikne nárok na výplatu důchodu? Druhý dotaz směřuji k výši důchodu. Byl jsem léta osvč a bylo mi 30, tak jsem neplatil soc. pojištění. Pak přišla péče o otce s rakovinou. Ač nepohyblivý a nemohoucí, nebyl mu uznán příspěvek na péči v éře ministra Drábka. Téměř 4 roky odvolávání se a dokládání nových lék. zpráv než otec umřel a úřad měl konečně čistý stůl. Nebyla možná ani LDN. Péče o otce a hádání se s úřady mne stálo zdraví (těžká cukrovka a poškozená psychyka) i veškerý majetek. Posledních 8 let od jeho smrti mám postupně invaliditu bez nároku na důchod (lěta na ÚP, která se do důchodu nepočítají). Nově tak III. stupeň trvale. Pokud mi bude výplata přiznána, tak na hraně život. minima. Znamená to, že již nemám šanci nijak ovlivnit do budoucna výši inv. a později starobního důchodu? Pracovat již nemohu a ani nesmím. Děkuji Vám za odpověď i radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chybí mi 200 dní pojištění. Po uplynutí oněch 200 dní mi vznikne nárok na výplatu důchodu?

Ne, po uplynutí 200 dní vám nárok na invalidní důchod nevznikne. Aby vám nárok na invalidní důchod vznikl, musíte získat potřebnou dobu pojištění (vysvětluji zde). Potřebná doba pojištění se primárně zjišťuje v období posledních 10 let před vznikem invalidity, kdy je třeba získat 5 let pojištění. Uvedenou podmínku lze splnit i v kterémkoliv období 10 let po vzniku invalidity. Lze také získat 10 let pojištění v posledních 20 letech (tato doba se neposouvá).

Vy ale nejste pojištěný, takže vám žádná doba pojištění nepřibývá a nemůžete se na vznik nároku “pročekat” (když nejste pojištěný). Navíc invalidita vám podle vašeho popisu vznikla již před osmi lety a nyní došlo pouze ke změně stupně invalidity (nikoliv vzniku).

Pokud nejste dlouhodobě pojištění, pravděpodobně vám nevznikne ani nárok na starobní důchod.