Mohu doplatit jeden měsíc pojištění na úřadu práce, i když nemám problém s odpracovanými roky?

Otázka:

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. V srpnu budu mít nárok na starobní důchod. Doba pojištění mi vyšla 44,98 let. Chybí mi tedy 5 dní do celého roku. Jedna možnost je pracovat o měsíc déle (nebo o 5 dní). Hledám ale i další možnosti.
V roce 2009 jsem byl evidován na ÚP a měl jsem 4 měsíce povolený přivýdělek 4000 Kč měsíčně. V IOLDP jsou obě tyto doby. Období přivýdělku je uvedeno jako pojištění i jako uchazeč o zaměstnání Je tato doba považována za evidenci na ÚP (80%) a nebo je ji možno hodnotit pro výpočet jako dobu pojištění (100%)? Třetí možnost by mohla být doplacení pojistného za dobu, kdy jsem byl na ÚP hlášen, ale doba se mi nepočítá, protože jsem o 3 měsíce překročil jeden rok na ÚP před 55 rokem věku. Mohu doplatit jeden měsíc pojištění na úřadu práce, i když nemám problém s odpracovanými roky? Z Vašich textů se mi zdá, že doplacení je možné pouze v případě, že žadateli roky chybí. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu doplatit jeden měsíc pojištění na úřadu práce, i když nemám problém s odpracovanými roky?

V případě souběhu dvou dob, hodnotí se vždy pouze jedna a to ta, která je pro vás výhodnější – § 14 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Z uvedeného souběhu dob se vám bude započítávat “pojištění” 100 %.

Ano, dobu evidence na úřadu práce, která se vám již nebude hodnotit při výpočtu důchodu (nad 1 rok před 55. rokem věku) si můžete pomocí dobrovolného důchodového pojištění doplatit. Doplácení pojištění není navázáno na získání potřebné doby pojištění – § 6 zákona č. 155/1995 Sb. Můžete ho využít i vámi uváděným způsobem.