Chtěl bych reagovat na vaše časté nedoporučování „předdůchodu“ z penzijka

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak se postupuje u žádosti o invalidní důchod, kdy osoba v posledních 2 letech jen pečovala o osobu závislou, co musí pečující osoba doložit v tomto případě při sepisování žádosti o inv. důchod?
Mimo tento dotaz bych chtěl reagovat na vaše časté nedoporučování „předdůchodu“ z penzijka. Záleží jak se člověk na to dívá, ale pokud víte poslední roky zhodnocují penzijka naspořené prostředky těsně před důchodem kvůli konzervativním investičním strategiím okolo 0,5 – 1,5°% při inflaci 2-3%. Znehodnocují tedy své úspory a lepší podle mě je bud si ty peníze užít dokud člověk má ještě síly, nebo převést například do protiinflačních dluhopisů vydávaných ministerstvem financí, kde je garantovaný úrok ve výši inflace, což člověk ocení zvlášť v této době, kdy hrozí hyperinflace. Děkuji, tolik můj pohled na věc.
Hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chtěl bych reagovat na vaše časté nedoporučování „předdůchodu“ z penzijka

Pokud žadatel o důchod v době uplatnění žádosti o důchod pečuje, je s ním při sepisování žádosti o důchod dále sepsán návrh na zahájení řízení OSSZ o době a rozsahu péče, na základě kterého OSSZ rozhodne, že daná osoba pečovala a jaké období má být zhodnoceno.

Vždy je třeba se nejdříve obrátit na příslušnou OSSZ, kde vám potřebné doklady sdělí. Ty se liší podle konkrétní situace žadatele – základní informace máme popsány v článku o žádosti o invalidní důchod.

K návrhu je třeba doložit (opět obecně): potvrzení z úřadu práce o vypláceném příspěvku na péči, doklady prokazující příbuzenský vztah (rodné listy, oddací list apod.), pracovní smlouvu (v případě zaměstnání v době péče), prokázání společné domácnosti (pokud nejde o osobu blízkou).

V konkrétní situaci se ale mohou doklady (jak u žádosti o invalidní důchod, tak u návrhu) lišit.

Ve vašem názoru na zhodnocování vkladu v doplňkovém penzijní spoření s vámi v zásadě souhlasím. Já taky nikde nepíši, že by lidé měli naspořené finanční prostředky dále v penzijku nechávat. K tomu ale předdůchod, tj. někoho, kdo vám bude vaše peníze měsíčně „dávkovat“, vůbec nepotřebujete. Naopak mnou často navrhované řešení s předčasným důchodem zajišťuje přesně to, o čem píšete – užít si dostatek peněz, dokud na to má člověk ještě síly.