Bylo mi řečeno, že výhodnost předdůchodu záleží na délce dožití

Otázka:

Dobry vecer Pane Mariku,Uz jsem se zde v jinych dotazech docetl,ze predduchod neni zrovna 2,x vyhodny.Ano byl jsem osobne se nato zeptat,kde se vyrizuji radne duchody..Ale tam mi bylo receno,ze zalezi na delce doziti.U me by se duchod kdybych sel o 2,roky drive,kratil skoro 3,000.kc mesicne.Ale ja mam dotaz,jestli je podminkou vlozit penize cca 280,000,kc. tedy o 2,roky drive do predduchodu z,penzijniho sporeni,nebo jestli muzu tuto castku vlozit ze sveho uctu,a penize ktere mam nastrene na penzijnim sporeni,vybrat a dat treba do banky,ktere mi urokem za 3,nebo vice rroku ,vracena castka penez,kde podle zakona mi bude zdaneno prispevek od statu a zamestnavatele..,Dekuji za odpoved.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bylo mi řečeno, že výhodnost předdůchodu záleží na délce dožití

Úplně nerozumím té konstrukci, kdy byste na jedné straně peníze do „penzijka“ doposílal, abyste je na druhé straně vybíral. Předdůchod se vyplácí z finančních prostředků, které máte na účtu doplňkového penzijního spoření. Pokud jich není dost, můžete je do potřebné výše „doplnit“. Z bankovního účtu ale předdůchod vyplácen být nemůže.

Samozřejmě, že jde o délku dožití – návratnost. A právě proto, že je návratnost takového postupu velmi dlouhá, nejsem příznivcem předdůchodu (věnuji tomu celý článek).