Chtěl bych jít do předčasného důchodu tak, abych měl odpracované celé roky

Otázka:

Dobrý den,děkuji za vaši odpověď,je to pro mě dost důležité-vím že se započítává i vyučení,chci jít do předčasného důchodu o 90×7 dní je tedy to datum 630dní od začátku učení?Vím,že to zní natvrdle,omlouvám se-nechci udělat chybu.Děkuji.

Omlouvám se,asi jsem se špatně vyjádřil.Chtěl bych jít do předčasného důchodu tak,abych měl odpracované celé roky-jinak se to prý nepočítá.Jsem-li narozený 10.11.1959 kdy je to vhodné datum odchodu cca7 -90 denních cyklů pro výpočet důchodu.Děkuji vám za trpělivost…

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chtěl bych jít do předčasného důchodu tak, abych měl odpracované celé roky

Pletete dohromady dvě věci, které spolu ale takto nesouvisí. Dobu pojištění je třeba spočítat. Kdy získáte celý rok doby pojištění z prostého údaje o začátku učení nezjistím, když neznám celý proběh pojištění. Dobu pojištění vám mohu spočítat, ale potřebují znát přesný průběh pojištění od začátku učení.

Krácení předčasného důchodu se odvíjí od data dosažení důchodového věku (kdy jste se začal učit s tím nesouvisí). Od tohoto data se postupně odečítají násobky 90. K tomuto účelu máme na našem webu kalkulačku. Na sedm krácení dosáhnete při přiznání předčasného důchodu k 18. 2. 2022.

Natvrdle to nezní – kdyby bylo vše v důchodech jednoduché, tato poradna by neměla takový úspěch, jaký má.