Chci požádat o předčasný důchod ke konci roku, abych dosáhl na letošní výhodné podmínky

Otázka:

Dobrý den,
nárok na řádný důchod mi vznikne v únoru 2021 (17.2.). Přemýšlím o tom požádat o předčasný důchod ke konci roku, abych dosáhl na letošní výhodné podmínky. Ale v zaměstnání ještě musím několik měsíců pokračovat abychom dokončili rozpracovaný projekt. Pracuji na hlavní pracovní poměr. Vím že v době vyplácení předčasného důchodu mám omezené možnosti výdělku.
Kdybych požádal o předčasný důchod k 31.12.2020 a současně o pozastavení výplaty důchodu od 31.12.2020 do 17.2.2021 bude to řešení? Neztratím tím letošní zvýhodnění (valorizaci)? Jsou navržené datumy v pořádku? Netuším totiž jestli a jak se dělá přepočet po dokončení pozastavení výplaty důchodu.
Děkuji vám.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chci požádat o předčasný důchod ke konci roku, abych dosáhl na letošní výhodné podmínky

Požádejte si o předčasný starobní důchod s datem přiznání k 31. 12. 2020 a s výplatou od 17. 2. 2021 (nežádá se o zastavení výplaty, ale o její přiznání k jinému datu, než je datum přiznání důchodu). Tím si zajistíte letošní výhodnější výpočet, který vám bude i zvalorizován. Podle posledních informací by ČSSZ měla provést úpravu důchodu za dobu výdělečné činnosti od 31. 12. 2020 do 16. 2. 2021 v rámci jednoho řízení o přiznání důchodu. Pokud tak neučiní, tak si následně požádáte o úpravu důchodu za tuto dobu (to je jednoduchá žádost, kterou s vámi sepíší na OSSZ), na základě které vám ČSSZ důchod přepočítá (odmaže vám krácení předčasného důchodu a získáte další dobu pojištění) a doplatí rozdíl.

Data máte určená správně.