Chci pečovat o rodiče a uvažuji o předdůchodu

Otázka:

Jsem žena, ročník 61, odpracováno 37 let.Můj bratr (60 let) pečuje o rodiče 83 a 86 let (III. stupeň). Již nezvládá sám starost o rodiče. Chtěla bych mu pomoct, ale při pracovním vytížení jsem schopna pomoci jen částečně. Mám možnost pracovat na půl úvazku, nebo ukončit pracovní poměr, být evidována na ÚP a potom převzít opatrovnictví na jednoho rodiče. Uvažuji o předdůchodu (s naspořenou částkou) v 60-ti letech. Teď budu mít 57 let. Nevím, která varianta bude pro mě nejlepší pro výpočet výše důchodu. Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chci pečovat o rodiče a uvažuji o předdůchodu

Doba péče se při výpočtu důchodu hodnotí za těchto podmínek. Jde o vyloučenou dobu (pokud se nekryje s vyměřovacím základem – výdělkem), která nezhoršuje průměr z předchozích období. Pro výpočet doby pojištění se doba péče hodnotí plně (jako např. zaměstnání).

Vhodný postup je nechat si péči o jednoho rodiče napsat na sebe. Zda u toho budete na půl úvazku pracovat, příp. zda půjdete na úřad práce (je vhodné „vybrat“ podporu), je z hlediska výpočtu důchodu jedno. Pokud byste při péči pracovala na zkrácený úvazek, je vhodné při sepisování žádosti o důchod požádat o vyloučení těchto výdělků, abyste si nezhoršila průměr z ostatních výdělků.

Předdůchod je pro vás absolutní nesmysl – pokud pobíráte předdůchod, jste pouze zdravotně pojištěná a jde o vyloučenou dobu. O vyloučenou dobu jde i u péče, zdravotně pojištěná jste také a navíc (na rozdíl od předdůchodu) se vám daná doba počítá jako pojištěná. Předdůchod ve vaší situaci nepřináší nic navíc.