Chci doplácet pojištění. Má to smysl řešit předdůchodem?

Otázka:

Dobrý den,
manželka již má důchodový věk, ale chybí ji 3 roky socialního pojištění. To chce řešit dobrovolným soc. pojištěním. Má smysl tuto situaci řešit přes předdůchod nebo jen naspořené prostředky postupně čerpat z nějakého účtu, Dost dobře jsem totiž nepochopil vyloučení doby dobrovolného pojištění a potřebné doby sociálního pojištění.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chci doplácet pojištění. Má to smysl řešit předdůchodem?

Doba pobírání předdůchodu není dobou pojištění a pobíráním předdůchodu tedy není možné získat další dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod. Další dobu pojištění můžete získat právě placením dobrovolného důchodového pojištění.

Současně pobírat předdůchod a platit si dobrovolné důchodové pojištění je možné. Vyloučená doba, kterou by pak bylo možné využít, nesouvisí s hodnocením dob pojištění (se započítáváním dob pro nárok na důchod), ale až s výpočtem výše důchodu. I přes název (vyloučená doba) se zde žádné doby nevylučují (o žádné nepřijdete), ale nezapočítají se vyměřovací základy (výdělky). Zhodnotí se naopak vyloučené doby, které bývají výhodnější než nízký vyměřovací základ (výdělek).

Otázka doplněna:

Děkuji za rychlou odpověď. Placení dobrovolného pojištění i ty pojmy těch dob jsem pochopil. Ještě Váš názor zda
to období 3 let řešit přes předdůchod nebo naspořené prostředky opravdu jen postupně čerpat z nějakého účtu. Jde jen o zjednodušení vyřizování. Postředků na ” penzijku ” má naspořeno dostatek.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Obecně nejsem moc příznivcem předdůchodu, ale toto je situace, kdy by ho bylo možné využít k zhodnocení vyloučených dob oproti nízkým vyměřovacím základům z dobrovolného důchodového pojištění. Tím se alespoň o něco zvýší starobní důchod.