Bývalý manžel byl Tunisan, měl trvalý pobyt v ČR a pracoval od roku 2016 do 2021 ve Francii

Otázka:

Dobrý den,
Obracím se na vás s dotazem. Situace se má takto:
Můj bývalý manžel onemocněl rakovinou a v září 2021 zemřel. Po celou dobu jsem ho měla doma a aktivně se o něj starala. Národností byl Tunisan, měl Trvalý pobyt v ČR a pracoval od roku 2016 do 2021 ve Francii. Nyní žádám o sirotčí důchod pro naši 7 letou dceru. Má na něj nárok? Případně já na vdovský …? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bývalý manžel byl Tunisan, měl trvalý pobyt v ČR a pracoval od roku 2016 do 2021 ve Francii

O tom, jaká země bude vyplácet důchod po zemřelém, nerozhoduje, kde měl trvalý pobyt, nebo jakou měl národnost, ale v jakých zemích byl pojištěn (pracoval). Z těchto zemí je třeba požádat o sirotčí (můžete i vdovský) důchod a podle právních předpisů dané země příslušný nositel pojištění rozhodne, zda máte na tyto důchody nárok.

Aby vznikl nárok na sirotčí důchod z Česka, musel by zde být váš bývalý manžel pojištěn alespoň jeden rok. Nárok na vdovský důchod z Česka mít nebudete, protože jste nebyli manželé.

O důchody z Tuniska i z Francie můžete požádat prostřednictvím místně příslušné OSSZ.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď, ale úřady mi bohužel říkají něco jiného. V ČR byl manžel pojištěn více jak 8 let a nárok na sirotčí důchod prý dcera nemá.

Ve Francii má odpracovano více jak 5 let a také tam prý nárok není. Tak už tomu opravdu vůbec nerozumím.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud váš bývalý manžel získal v Česku osm let pojištění a poledních pět let byl pojištěný ve Francii, je podmínka potřebné doby pojištění pro vznik nároku na sirotčí důchod splněna. Podmínky vzniku nároku na sirotčí důchod z jiných zemí neznám, protože si řídí právními předpisy dané země.