Byla možnost si určit, zda chci zohlednit péči nebo zaměstnání? Doba se překrývala

Otázka:

Dobrý večer, v minulosti jsem se na Vás obrátila s několika dotazy. Na základě Vašich odpovědí jsem se DOBROVOLNĚ rozhodla jít o 360 dní dříve, než bych řádně měla, do předčasného důchodu. Už mám i valorizaci, jsem spokojená. Nyní mi bylo řečeno “dobrými známými”, že jsem neudělala dobře. V r. 2012 v říjnu jsem dala v práci výpověď z důvodu starání se o tchyni ve III. stupni péče. Byla jsem 11 měsíců na podpoře a pak jsem měla vdovský důchod 6000 Kč. Babička se hodně zhoršila a tak jsem nechtěla zůstat jen s vdovským důchodem a požádala o předčasný. Počítalo se mi 44 let pojištění a 311 dnů. Pečovali jsme o tchyni od r. 2007, III. byla od 2010, při tom jsme pracovali a střídali se v péči. Vím, že už nejde nic zpátky vzít, ale chtěla bych Vás poprosit o odpověď na otázky. Děkuji.

Na výzvu byla otázka doplněna:

Dobrý večer, ano, jestli bylo dobré jít, jsem s tím srozuměná. Důchod mi vyšel 13807 Kč vč. vdovského, po valorizaci 14048 Kč.
Je pravda, že jsem ne správně formulovala otázky: Byla možnost si určit, zda chci zohlednit péči nebo zaměstnání? Doba se překrývala. Dokončit rok-těch 311dnů do plného odpracovaného roku? V letošním roce kdybych žádala tak bych přišla o valorizaci. Co je správně – jak mi kalkulačka počítá, měla bych skoro o 1100 Kč větší důchod, nebo co uvádí ČSSZ, že krácení je 535 Kč? Děkuji a omlouvám se.

Odpověď:

Byla možnost si určit, zda chci zohlednit péči nebo zaměstnání? Doba se překrývala

Česká správa sociálního zabezpečení by vám nezhodnotila dobu péče, pokud byste chodila na plný úvazek do zaměstnání. Musela byste mít zkrácený úvazek – v tom případě by se vám přednostně hodnotily výdělky ze zaměstnání, ale mohla byste požádat o jejich “vyloučení“, aby nezhoršovaly průměr z předchozího plného úvazku. Vzhledem k tomu, že rozhodné období je dnes téměř třicetileté (od roku 1986) a v souběhu se zaměstnáním jste pečovala poměrně krátce, nebyl by rozdíl výrazný. Jinak z hlediska hodnocení doby pro výpočet důchodu se zaměstnání a péče hodnotí naprosto totožně (na 100 %).

Získat další celý rok doby pojištění by mohlo být vhodné, ale je třeba počítat s jistou dobu návratnosti. Po dobu 54 dnů, které vám chyběly do dalšího roku, jste již pobírala starobní a vdovský důchod ve výši 14.000 Kč, pokud byste nepožádala o starobní důchod, měla byste po tuto dobu pouze 6.000 Kč vdovského. Za necelé dva měsíce (54 dní) jste tedy získala navíc zhruba 14.500 Kč (8.000 za měsíc). Při této výši důchodu by u vás jeden rok pojištění navíc mohl činit zhruba 200 Kč. Pokud byste čekala na další rok doby pojištění, vracel by se vám uvedený postup 72 měsíců, tj. 6 let (samozřejmě přibližně).

Ano, důchod přiznaný v letošním roce by se vám od lednové splátky důchodu nevalorizoval (valorizují se pouze důchody přiznané do 31. 12. 2014). Výpočet letošního roku je sice výhodnější, ale rozdíl je většinou tak malý, že nemělo cenu čekat měsíce na výpočet roku 2015. Váš konkrétní výpočet neznám, ale troufnu si tvrdit, že o 1.100 Kč navíc byste určitě neměla. Krácení uvedené v rozhodnutí o přiznání starobního důchodu by mělo být správně – to však neznamená, že byste měla mít svůj starobní důchod o tuto částku vyšší, protože výpočet letošního je jiný než výpočet loňský (není možné takto jednoduché srovnání). Za rok přiznaný důchod byste mohla mít odhadem o 700 Kč vyšší. Nezapomínejte však, že letos se vám důchod zvalorizoval a pokud bude schválena valorizace od ledna 2016, bude valorizován ještě jednou.

Vzhledem k tomu, jak svoji situaci popisujete, nemyslím si, že byste odchodem do předčasného důchodu udělala chybu.