Byl jsem uznán invalidním a ve stejný den jsem nastoupil na nemocenskou

Otázka:

Dobrý den,
7.10.2019 jsem byl u komise a přiklepli mi 1. stupeň hned ten samý den jsem nastoupil na nemocenskou, očekával jsem že budu pobírat nemocenskou a zároveň invalidní důchod a můžu v klidu na operaci, ale včera přišla sprcha z OSSZ a teď vím že jsem měl ještě počkat měsíc v práci a pak jít na nemocenskou, ale já marodím dále. Má otázka tedy zní, ukončit nemocenskou to je jasný, na jak dlouho musím nastoupit do práce abych pobíral zpět nemocenskou? Nebo počítá se když ukončím nemocenskou, vezmu si týden dovolené a poté nastoupím znova na nemocenskou?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Byl jsem uznán invalidním a ve stejný den jsem nastoupil na nemocenskou

Se začátkem dočasné pracovní neschopnosti jste nemusel čekat měsíc, stačil i jeden den. Nyní máte v zásadě dvě varianty řešení:

  1. Po ukončení dočasné pracovní neschopnosti alespoň na jeden den nastoupit do práce (příp. si vzít dovolenou, pokud máte) a po tomto jednom dni si nechat vystavit novou neschopenku.
  2. Po ukončení současné dočasné pracovní neschopnosti si nechat vystavit novou neschopenku na jinou diagnózu. Podrobně jsem tuto situaci vysvětloval zde. Tato varianta je pro vás výhodnější, protože nemocenská bude plynule pokračovat (prvních 14 dní nebude vyplácet náhradu mzdy zaměstnavatel).