Budu mít nárok na starobní důchod pokud budu dlouho v evidenci úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den,

je mi 52 let a mám invaliditu 2. stupně a jsem registrován na úřadu práce. Mám dojem, že tam mohu být 1 rok do věku 50 let a 3 roky nad 55 let, aby se mi započítávalo důchodové pojištění. Ale jelikož pracuji od vyučení (1979), tak je předpoklad,že při odchodu do důchodu budu mít odpracováno více než 35 let.

Moje otázka: když odpracuji při odchodu do důchodu více než 35 let a teoreticky budu registrován na úřadu práce více než 1 rok (do 50 let) nebo více než 3 roky (nad 55 let), rozhodující je těch 35 odpracovaných let nebo nebudu mít splněné  důchodové pojištění, že jsem překročil dobu na ÚP?

Moc díky za odpověď.

Odpověď:

Budu mít nárok na starobní důchod pokud budu dlouho v evidenci úřadu práce?

Jakým způsobem se hodnotí doba evidence na úřadu práce pro nárok na důchod a jeho výpočet zjistíte z článku Úřad práce a důchod.

Ve vašem dotazu mícháte dohromady dvě rozdílné skutečnosti. Aby vám vznikl nárok na starobní (i jakýkoliv jiný) důchod, musíte splnit i podmínku potřebné doby pojištění, která se u starobního důchodu postupně zvyšuje a zanedlouho opravdu dosáhne 35 let. Pokud tuto podmínku splníte, nárok na starobní důchod vám vznikne a nic na tom nezmění evidence na úřadu práce. Jestliže „překročíte“ dobu evidence na úřadu práce hodnocenou pro nárok na důchod, nestane se nic jiného než, že se vám další doba nebude do starobního důchodu hodnotit, ale neznamená to, že byste neměl nárok na starobní důchod (pokud splníte podmínku 35 let pojištění).