Budu mít k 1. 9. 2019 44 roků pojištění?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz. Jsem narozena v 1960. Studovala jsem od roku 1975 a pak pracovala celý život doteď. Jsem vážně nemocná a chtěla bych odejít 1.9. do předčasného důchodu. Bude mi započítán i tento rok do odpracovaných let? Teda budu mít odpracováno 44 roků?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu mít k 1. 9. 2019 44 roků pojištění?

Jak se počítá doba pojištění, vysvětluji v tomto článku, ve kterém je i kalkulačka doby pojištění. Pokud jste studovala čtyřletou střední školu, k 1. 9. 2019 mít 44 let doby pojištění nebudete, protože studium po 18. roce věku se hodnotí pouze v rozsahu 80 %.

Jak se starobní důchod počítá, podrobně vysvětluji v tomto článku.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověd ale má ještě jeden dotaz. Manžel přišel o práci 3 roky před řádným důchodem a zvažuje, že půjdu ještě jedenáct měsíců na pracovní úřad, na úřady by skončil za 11 měsíců a akorát by měl odpracovaných 46 roků. mám ale dotaz, počítá se úřad práce v plné výši nebo jen v 80 %?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Výše jsem vás odkazoval na článek s hodnocením dob pojištění, kde máte v tabulce popsáno, jak se která doba hodnotí. Evidence na úřadu práce se pro stanovení výše starobního důchodu hodnotí v rozsahu 80 %.