Bude se krátit jednorázový příspěvek, když pobírám důchod i ze Slovenska?

Otázka:

Mám dotaz, mám problém s důchodem,pracovala jsem 11 let na Slovensku ale jelikož jsem se vrátila do ČR po rozdělení se Slovenskem v listopadu 1993 mám velice nízký důchod,ale veškeré roky před návratem ze Slovenska mi byl y napočítány na Slovensko takže tam mám i školu výdělek jsem měla dobrý vypočítali mi to z 29900 Kč důchod mám 6372,-Kča na Slovensku 235,4 EU i tak mám o 1200,-Kč nižší důchod než kolegové ve stejné profesi a teď jsem dokonce dostala přidáno jen 19 Kč to je katastrofa.Odpracovala jsem 45 let vychovala jsem 2 děti a důchod necelých 11 850,-Kč je potupný.Nevím co mám dělat to na tom budu vždy tak hrozně jen proto,že se tenkrát rozhodli rozdělit.A problém je vlastně v tom, že nemám ani na SK ani v ČR odpracováno 25 let v kuse.Je mi z toho špatně po odpracování 45 let .Nemůžete mi poradit jestli se s tím nedá něco dělat?Jo a to ani nevím zda dostanu ten jednorázový příspěvek celý nebo mi ho zase zkrátí,ze Slovenska ho nedostanu protože tam nemám trvalý pobyt.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude se krátit jednorázový příspěvek, když pobírám důchod i ze Slovenska?

Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskem je jasně daná – všechnu dobu před rozdělením federace hodnotí jen jeden stát a to ten, na jehož území jste měla zaměstnavatele k 31. 12. 1992. Pokud nesplňujete ani podmínky pro dorovnání slovenských důchodů, nedá se s touto situací nic dělat.

Valorizaci máte sice krácenu (dílčenu), ale Slovensko důchody také valorizuje. Budou se vás tak týkat dvě valorizace (česká a slovenská). Sice dílčí, ale dvě.

Jednorázový příspěvek důchodci ve výši 1200 Kč se krátit nebude a i u dílčích důchodů bude vyplacen v plné výši.