Brzdné pozvání ke komisi a prodloužení nemocenských dávek

Otázka:

Dobrý den. od 2.11.2015 jsem v PN pro amoci sítnice pravého oka. Mám za sebou i operaci katarakty bilat r.2014, na pravém oku i sec. katarakty 2016.Požádala jsem o ID 5/2016 ,protože již 2/2016 mi bylo sděleno,že se stav již neupraví, je nutné si zvykat na novou korekci. Na pravé oko vidím velmi špatně a deformovaně,mám jizvu v oblasti makuly.Vyrozumění k přešetření mám na 14.6.2016,kontrolu oční až 16.6. Mám požádat o odklad komise,nebo tam mám jít bez kontrolního vyšetření?V případě uznání či neuznání ID mi bude ukončena PN a kdy?Zatím práci na PC zvládám jen s obtížemi,moje práce je většinou na PC a čtení.
Mám raději požádat oční lékařku ještě o prodloužení PN?Nečekala jsem ,že komise bude tak brzy po podání žádosti,na novou korekci jsem si ještě nezvykla.Ještě jsem požádalao přešetření kvůli nemoci z povolání a výsledek také ještě nemám.(radiační katrakta)Pracovala jsem jako rtg laborantka,nyní jsem ambul. int. lékař na poliklinice.Jiné nemoci nemám.sama si netroufám posoudit co všechno mohu s takovou to oční vadou dělat.Je mi 50 let. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Brzdné pozvání ke komisi a prodloužení nemocenských dávek

Nejjednodušším řešením je kontaktovat lékařskou posudkovou službu a sdělit, že vás ještě čeká další vyšetření a domluvit se, zda by nešlo “komisi” odložit.

Posudkový lékař musí rozhodovat podle dostatečně doložené zdravotnické dokumentace. Je možné, že dokumentace, kterou má posudkový lékař doloženu, je podle jeho názoru dostatečná.

V případě, že budete invalidní, bude postupováno způsobem popsaným v tomto článku. Pokud uznána invalidní nebudete, můžete marodit i nadále (výplata nemocenské náleží do konce podpůrčí doby).

O prodloužení nemocenských dávek se žádá na příslušné OSSZ. Nyní již vyčkejte na posouzení invalidity a pokud byste nebyla uznána invalidní, může vám posudkový lékař doporučit požádat o prodloužení nemocenských dávek.