Je už schválená nová právní úprava hornických důchodů?

Otázka:

zajímám se o odchod do hornického důchodu do kterého bych měl jít v 56 a půl letech,všechny podmínky jsem splnil,ale v tisku a na internetu se objevili zprávy tohoto znění:Podle vládou schváleného návrhu by horníci mohli odejít do řádného důchodu už v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech. Za sebou by měli mít 3300 směn v dole a 2200 směn v uranovém dole.Kdy bude tato novela schválena nebo už platí?a za jakých podmínek?děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je už schválená nová právní úprava hornických důchodů?

Právní úprava, která by měla zajistit snížení důchodového věku horníkům, kteří začali fárat po 31. 12. 1992 a to o pět let zatím zdaleka schválena není. Schválení bude trvat ještě nejméně několik měsíců. Jaké podmínky budou schváleny, vám dopředu nemůže nikdo říci – až budou schváleny, budeme je znát. Pravděpodobně bude třeba získat potřebný počet směn (o kterých píšete).

Pod 58 let (u předčasného starobního důchodu pod 55 let) však důchodový věk velmi jistě nesníží – již dnes mají muži ročníku 1953 důchodový věk 63 let. Pokud nová právní úprava sníží důchodový věk horníků o pět let, pod 58 let se stejně nedostanou.

56,5 roku není žádný důchodový věk pro horníky – doporučil bych vám ověřit si svůj důchodový věk na vaší OSSZ. Staré “hornické” důchodové nároky nebudou novou úpravou nijak ovlivněny (resp. neměly by být).