19. 11. mi bude 60 let, takže těsně minu možnost využít ještě starých pravidel

Otázka:

Dobrý den,
31.12. definitivně končím se zaměstnáním a 19.11. mi přitom bude 60 let, takže těsně minu možnost využít ještě starých pravidel a jít rovnou do předčasného důchodu. Přesto myslím, že i tak jej budu moci za 2 roky využít, a to v této posloupnosti:
– Už nyní zrušit DPS (mám tam skoro milion)
– Od ledna nastoupit na úřad práce a být v jeho evidenci až do VII/2025, kdy budu mít nárok vstoupit 3 roky před starobním důchodem do předčasného důchodu. Nyní od ledna budu prvních 11 měsíců brát podporu, potom už ne, ale stále budu v náhradní době pojištění, stát mi stále bude platit zdravotko (sociálko bude pasé), takže budu pak sice 8 měsíců bez příjmů (potřeby mi bohatě pokryje zrušené DPS), ale téměř i beze ztrát (ty budou činit jen 20% doby z titulu náhradní, nikoli řádné doby pojištění).
– V VII/2025 nastoupím do předčasného důchodu, kde budu 3 roky (pomíjím ztrátu z nevalorizace během těch tří let, věřím, že inflace už tak hrozná nebude). Takže budoucí zkrácení starobního důchodu bude 1,5% x 13 (tolikrát se 90 dnů vejde do tří let) = 19,5%, dejme tomu tedy 20%. Tedy napřed bude zisk 3 x 80% = 240% ročního řádného starobního důchodu, potom každý rok ztráta 20%, takže zisk se smaže za 12 let pobytu ve starobním důchodu, tedy v mých 77 letech. Vzhledem ale k tomu, že DPS mi zůstane k dobru, myslím, že pro mne bude předčasný důchod za dva roky i po zpřísnění pravidel stále výhodnější než předdůchod, do kterého jsem původně plánoval odejít od ledna.
Plánuji správně, nebo je tam nějaký zádrhel?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

19. 11. mi bude 60 let, takže těsně minu možnost využít ještě starých pravidel

Ano, situaci máte z mého pohledu naplánovanou správně. Co se týče srovnání předčasného důchodu s předdůchodem, svůj názor vysvětluji zde. V zásadě se shoduji s vámi v tom, že návratnost je pak příliš dlouhá.

Krácení předčasného důchodu můžete snížit tím, že si ho nenecháte přiznat k 19. 7. 2025, ale k 4. 8. 2025, kdy se vám sníží na 18 %. Také je třeba zmínit, že krácení procentem z výše důchodu, ale z výpočtového základu, což je „mezikrok“ při výpočtu důchodu. Z výsledné výše důchodu se pak jedná o větší část (půjde spíše o čtvrtinu).

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji Vám za upřesnění o tom, že výsledné 18%-ní krácení se vlastně nevztahuje k celkové výši důchodu, ale k výpočtovému základu.
Vůbec už potom ale nerozumím poslední větě „z výsledné výše důchodu se pak jedná o větší část (půjde spíše o čtvrtinu)“. Neměla by to naopak být „menší část“, když se (o 18%) pokrácený výpočtový základ sčítá nakonec ještě s (pevnou) základní výměrou?
Předem děkuji za odpověď (na odměnu budu doma pamatovat).

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, je to skutečně tak, jak jsem psal. Procentní výměra důchodu se počítá tak, že za každý rok doby pojištění získáte 1,5 % výpočtového základu. Krácení se také počítá z výpočtového základu. Pokud např. získáte 45 let pojištění, bude procentní výměra důchodu činit 67,5 % výpočtového základu. Pokud ale bude důchod pokrácen o 18 %, bude procentní výměra důchodu činit pouze 49,5 %. Kdyby výpočtový základ činil např. 25 000 Kč, bude procentní výměry předčasného důchodu činit 12 375 Kč, zatímco u nepokráceného důchodu 16 875 Kč. Včetně základní výměry 4 040 Kč by výše důchodů byla 16 415 Kč vs. 20 915. Rozdíl činí 4 500 Kč. To je více než 18 %. Je to proto, že tyto procenta nejsou z procentní výměry, ale právě z výpočtového základu, který je ale vyšší než procentní výměra.