12. mi měl být vyplacen sirotčí důchod a do dnešního dne jsem neobdržela složenku

Otázka:

Dobrý den,
v květnu letošního roku mi byl schválen sirotčí důchod po otci, který zemřel loni v červnu. Částka za uplynulý rok mi byla v květnu zpětně vyplacena, načež bylo stanoveno datum pro následné pravidelné vyplácení sirotčího důchodu na 12. den v měsíci. Dnes je 17. 6. a stále jsem žádnou složenku neobdržela. Nevíte, co by mohlo být příčinou?
Jsem studentkou druhého ročníku na VŠ (denní studium), potvrzení o studiu mi platí do 31.8., přičemž po prázdninách normálně pokračuji ve studiu a nastupuji do třetího ročníku a nepracuji na HPP, tudíž nárok určitě stále mám.

Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

12. mi měl být vyplacen sirotčí důchod a do dnešního dne jsem neobdržela složenku

Na složence s doplatkem důchodu je uvedeno období, za které doplatek náleží (v případě bezhotovostní platby by tento údaj byl v poznámce k platbě). Pokud jste obdržela doplatek do 11. 6. 2017, budete mít červnovou splátku důchodu připravenu k vyzvednutí na poště. U pravidelné splátky důchodu vám již domů nepřijde složenka jako u doplatku, stačí zajít s občanským průkazem na poštu a důchod vám bude vyplacen.

Zaměstnání v případě denního studia nijak nebrání pobírání sirotčího důchodu. ČSSZ většinou o prázdninách odejme sirotčí důchod a uvolní ho až po doložení nového potvrzení o studiu na další školní rok. K tomu by vám však dopředu přišlo z ČSSZ rozhodnutí.