Zvýšení invalidního důchodu po přiznání předčasného důchodu bez výplaty

Otázka:

Dobrý den. Jsem nyní ID ve 2.stupni. R 2016-2018 ID3. Stupně) Na starobní důchod mám nárok 26.7.2025. Jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek. Kdybych měla zažádáno (nebo bych požádala) o SD se zamítačkou a nyní by mi byl opětovně přiznán ID3. stupně. Byl by mi nově přepočítán a vyplácen do doby nároku na klasický SD (tzn dopočítány roky pojištění), nebo ke dni podání žádosti o předčasný SD a valorizovan? Nebo bych zrovna pobírala předčasný SD, když jsem o něj žádala.
Děkuji za odpoveď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zvýšení invalidního důchodu po přiznání předčasného důchodu bez výplaty

Pokud budete mít přiznán předčasný důchod bez výplaty, bude vám nadále vyplácen invalidní důchod pro invaliditu II. stupně. Pokud by poté došlo ke zvýšení stupně invalidity na III. stupeň, invalidní důchod by se vám zvýšil stejným způsobem jako komukoliv jinému pomocí koeficientu. Dopočtená doba nehraje při změně stupně invalidity žádnou roli – důchod se nově nepočítá, pouze se zvýší nebo sníží daným koeficientem. Přiznání předčasného důchodu bez výplaty tento princip nijak nemění.

Upozorňuji, že v případě pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně není možné odmazávat krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty, ani získávat další dobu pojištění.