Zvýšení invalidního důchodu a hodnocení péče o děti

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám správně vyměřený invalidní důchod? Od roku 2002 mám invalidní důchod 1. stupně. V roce 2013 mi byl přiznán 2. stupeň. Výše důchodu se mi však nezměnila. Pobírám 4.400 Kč. Zdá se mi to opravdu málo. Nevím, jestli zohledňují i to, že mám tři děti? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zvýšení invalidního důchodu a hodnocení péče o děti

Z jaké důvodu se ve vašem případě nezvyšují invalidní důchody při změně z prvního na druhý stupeň jsem popisoval v této odpovědi a i v dalších odpovědích na téma zvyšování invalidního důchodu.

Při výpočtu invalidního důchodu se děti zohledňují pouze tím způsobem, že se péče o ně do jejich 4 let věku hodnotí jako tzv. náhradní doba pojištění a tzv. vyloučená doba, která zajišťuje, že se neznehodnocují výdělky v ostatních dobách (hodně zjednodušeně řečeno, jste sociálně pojištěná). Žádné jiné “zohlednění” zákon o důchodovém pojištění při výpočtu invalidního důchodu nenabízí.

Pokud mi napíšete pouze výši důchodu a nic víc, tak vám pochopitelně nejsem schopen odpovědět, zda máte od roku 2002 invalidní důchod spočítaný správně. Pokud máte o výpočtu invalidního důchodu pochybnosti, obraťte na na vaší OSSZ.