Zvažuji skončit v zaměstnání kvůli péči

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat?Jsem ročník 1978, pečuji ve společné domácnosti o babičku ročník 1928, nyní dostala 3. stupeň příspěvku na péči. Už nezvládáme současně s mým zaměstnáním, proto zvažuji výpověď a jen pečovat. Prosím o radu ohledně výpovědi, hlášení na ÚP a počítání doby na můj důchod. Kam se obrátit a jak postupovat? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zvažuji skončit v zaměstnání kvůli péči

Všechny důležité informace k tomuto tématu vč. toho, jak zajistit, aby se vám daná doba hodnotila při výpočtu vašeho důchodu, naleznete v článku Příspěvek na péči a výpočet důchodu.

Pokud chcete v zaměstnání skončit, musíte buď dát výpověď, nebo se na ukončení pracovního poměru se svým zaměstnavatelem dohodnout a následně se zaevidovat na úřadu práce, protože budete mít nárok na podporu (samozřejmě při splnění zákonem daných podmínek). V každém případě je vhodné do výpovědi nebo i dohody uvést, že v zaměstnání musíte skončit z důvodu péče o osobu závislou ve III. stupni. Toto vám zajistí vyšší podporu v prvních měsících evidence na úřadu práce. Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti se můžete z evidence úřadu práce odhlásit.