Otázka:
Dobrý den pane Maříku,
prosím o radu: mému manželovi přiznali 10/2018 inv. důchod III. stupně a průkaz ZTP/P. V 5/2019 příspěvek na péči III. stupně do 3/2021.Při znovuposuzování nároku na průkaz ZTP byly nové lékařské zprávy použity i pro posouzení inv. důchodu a manželovi v lednu 2020 snížili důchod na II.stupeň. Zároveň byl uznán nárok pouze na průkaz TP. Mám dva dotazy:
1.(Ve Vaší poradně jsem někde četla, že například posuzování důchodu a příspěvku na péči se mohou ovlivňovat…mohlo by dojít ke změně u příspěvku na péči vzhledem ke snížení stupně důchodu ),tedy: může také dojít k odebrání či snížení příspěvku na péči v případě odvolání se proti rozhodnutí o nároku na průkaz ZTP?
2. Co byste nám radil ohledně sociálního pojištění? Manželovi je 49let.Bylo by vhodné aby si platil sociální pojištění jako samoplátce? Nebo se má přihlásit na úřad práce? V tuto chvíli je prakticky nezaměstnatelný, ale pokud se jeho zdrav. stav ještě zlepší, má možná držitel průkazu ZTP větší šance na práci např. v chráněné dílně apod…
Děkuji mnohokrát za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
ZTP a možnost snížení příspěvku na péči
Všechny uvedené „dávky“ posuzují stejní posudkoví lékaři okresní správy sociálního zabezpečení. Pokud jsou doloženy nové lékařské nálezy dokumentující aktuální zdravotní stav a posudkový lékař je dostatečně „akční“, může po posouzení zdravotního stavu např. u mimořádných výhod dojít k novému posouzení i u invalidity apod. V praxi tento postup úplně každodenní rutinou není, ale může se to stát (sami jste toho důkazem).
„Nejlevnějším“ řešením v této situaci je evidence na úřadu práce, který se pro výpočet důchodu hodnotí v tomto rozsahu. Dlouhodobá evidence se po jednom roce bez podpory již nehodnotí a poté je variantou dobrovolné důchodové pojištění. Vzhledem k tomu, že se nyní zdravotní stav manžela vyvíjí (tj. za rok může být zase lepší), volil bych nyní evidenci na úřadu práce.